Polecany post

Spis recenzji...

czyli porządek musi być! Jak już człowiek dłużej, niż rok prowadzi bloga, to może pogubić się, o jakiej książce pisał, a o jakiej nie.  Pos...

środa, 30 października 2013

Znowu stosik biblioteczno-domowy

Jak wspaniałą rzeczą jest możliwość rezerwacji książek on-line. Dzięki temu przyjeżdżam już po przygotowane książki. Ewentualnie rezerwuję wymarzoną książkę i czekam. Wiem, która jestem w kolejce. Tak nawiasem mówiąc wszyscy rzucili się na książki Alice Munro. Mogłabym zarezerwować książkę "Przyjaciółka z młodości", ale byłabym 5 w kolejce. Poczekam ze złożeniem zamówienia.


Dziś wypożyczyłam następujące książki:

1. Zabić drozda - H. Lee. Wprawdzie nie wypożyczyłam, bo mam w domu. Ale zaczęłam czytać. Zapowiada się interesująco. Książka wydana w 1969 roku (a więc starsza niż ja) i ze zdjęciami z filmu (był taki?).
2 i 3. "Rok ogrodnika" oraz "Daszeńka, czyli Żywot szczeniaka" - K.  Čapek. Z ilustracjami oraz zdjęciami (Daszeńka) samego autora. Autor urodził się tego samego dnia, co M.Musierowicz. "Rok ogrodnika" często bywa na zagadkach. Również zapowiada się ciekawie. Zdjęcia Daszeńki -  mimo, że czarno-białe - urocze.
4, 5 i 6 z cyklu "I cóż , że ze Szwecji", czyli P. Stalfelt i "Mała książka o życiu", "Mała książka o strachach" i "Twoje prawa - ważna sprawa". Już przeczytane. Mała książka o życiu po drobnej korekcie jeszcze by uszła. Ale Mała książka o strachach? Makabra.  Nowej wersji "Opowieści wigilijnej" aż strach cytować. Nie sądzę, że książka pomoże oswoić się dzieciom z ich lękami. O dziwo - są to książki dla bardzo małych, bo 4-letnich dzieci.
7. Niedawno na FB znalazłam zdjęcie z takim napisem: "Ludzkość traci swoich geniuszy. Arystoteles umarł, Newton odszedł, Einstein umarł i ja też nie czuję się za dobrze" .
Więc czas na "Krótką historię geniuszy" B. Brysona. Właściwie on jest tylko redaktorem. Gruba, pisana małą czcionką książka. Pięknie wydana. Aż się boję lektury - nie wiem, czy podołam. 

8. "Spotkamy się kiedyś w moim raju" - Ch. und I. Zachert, czyli idzie rak, nieborak. 
9. Od Astrid do Lindgren - V.Oravsky, K.P.Larsen i Autor anonimowy. "Bezpretensjonalna, chwilami sentymentalna, podszyta ciepły humorem uroczo staroświecka opowieść. Idealna, rozgrzewająca lektura na listopadowe wieczory". Ciekawe, skąd wydawca wiedział, że będę tę książkę akurat w listopadzie?
10. Z poprzedniego stosika została książka J.Herriota - "Jeśli tylko potrafiłyby mówić".  Nie wątpię, że przeczytam.

Chciałam zamieścić zdjęcie stosika, ale mój komputer się buntuje i nie chce wczytać kabelka USB :(
Złośliwość rzeczy martwych. Albo kabelek USB się buntuje i nie chce przesłać zdjęć do komputera. Złośliwość rzeczy martwych.
Zdjęcie może będzie jutro.


Niedawno skończyłam czytać książkę "Na plebanii w Haworth" (myślałam, że się nie uporam) i zapewne po 1 listopada  podzielę się refleksjami. Jedno powiem. Cieszę, się, że przeczytałam książkę o rodzinie
Brontë.

Niebo nie tylko dla ludzi?



1. Czy zwierzęta mają duszę? - o. Leon Knabit OSB

„Miłośnikom zwierząt trudno wyobrazić sobie wieczne szczęście bez ich pociech. Rozumiem to bardzo dobrze. Niektórzy miłośnicy zwierząt uważają nawet, że należałoby zastanowić się nad możliwością różnych form życia wiecznego — innych dla ludzi i innych dla zwierząt. Nie wiem. Kiedy ktoś mówi, że niemożliwe, by u Pana Boga nie siedział na kolanach rudy kocur, odpowiadam, że nie bardzo wiem, jak w tym świecie duchowym wyglądają kolana Pana Boga. Bóg nawet przed nami, ludźmi, nie odsłania tajemnicy życia wiecznego. Uważam, że powinniśmy się bronić przed zbytnią ciekawością w tej kwestii i zaufać Bogu. Są oczywiście pytania. Bo trudno uwierzyć, że Bóg, Dawca życia, stwarza życie na jakiś czas. A potem ma się to życie unicestwić? Nie wierzę też, że te umęczone koty, bezdomne psy, bite konie nie będą miały nagrody. Ale to są pobożne życzenia. Najlepszym wyrazem naszej miłości do zwierząt nie jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o plany Pana Boga, lecz zatroszczenie się o to, byśmy mieli szacunek do naszych mniejszych braci i przestrzegali ich praw. A rzeczywistość na pewno okaże się dużo bogatsza, niż możemy sobie to wyobrazić. Bo u Boga wszystko jest możliwe.”

Wydawnictwo: Nemrod
Data wydania: 2005
ISBN: 83-920450-4-1
Liczba stron: 115

Pięknie napisane, prawda?


2. Bóg, kasa i rock'n'roll - Szymon Hołownia i Marcin Prokop


„Bóg jest dobrem, które każdy okruch dobra w tym świecie rozpozna jako część siebie, jako swoje. Dlatego też na przykład mocno wierzę, że wszystkie zwierzęta, które dały nam w życiu choć odrobinę dobra, zmartwychwstaną wraz z nami. Ze względu na nas. To moja myśl ocala mojego psa od wiecznego nieistnienia. Mogę być jego panem nawet po śmierci. Wszyscy zmarli opuszczą swe groby.”

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 14 listopada 2011
ISBN: 978-83-240-1864-2
Liczba stron: 336
Lubię czytać książki Szymona Hołowni. W książce "Bóg. Życie i twórczość" porównał wyrzucenie psa z pędzącego samochodu do plucia Bogu w twarz. Szkoda, że wiele osób - zapewne w części wierzących nie zastanawia się przed wzięciem zwierzęcia do domu.
Szkoda, że w Kościele o tym się niewiele mówi - o naszych grzechach względem zwierząt i przyrody.


3. O Diabełku, który odważył się śmiać - Mieczysław Maliński

Diabełek w niebie
G
dy tylko stary diabeł zrobił pierwszy krok przez bramę niebiańską, oniemiał, osłupiał ze zdumienia i zachwytu. Prawie że zamienił się w posąg. Po chwili rozejrzał się i powiedział trochę do siebie, trochę do towarzyszy:
-Jak tu pięknie!
A diabełek zachwycony powtórzył:
-Jak tu pięknie. Ile światła, ile powietrza, ile przestrzeni. Jak tu pięknie. Jakie tu lasy rosną! Jak tu łąki pachną! Jakie tu piękne kwiaty kwitną.
-Ja nie wiedziałem, że w niebie drzewa rosną - powiedział stary diabeł zachrypłym głosem. -Ja nie wiedziałem, że łąki są w niebie, że w niebie lasy rosną. A skąd tu te drzewa?
Anielątko tłumaczyło, tak jak umiało:
-To są te drzewa, które uschły na ziemi, które zostały ścięte na ziemi, które zostały połamane przez wichurę na ziemi. To są te drzewa.
-Te drzewa?
-Tak! Bo jak Pan Bóg coś stworzy, to już jest! Jak Pan Bóg coś stworzy, to już istnieje. Jak Pan Bóg coś obdarzy życiem, to tego daru nie odbiera. To są drzewa te same, tylko przemienione.
-Przemienione?
-To są tamte drzewa z ziemi. Tylko przemienione. To są uwielbione drzewa. Stary diabeł nie ruszał się z miejsca, tylko pytał dalej:
-A ludzie co tu chodzą? Tacy piękni ludzie tu chodzą, takie piękne dzieci tu chodzą, taka piękna młodzież tu chodzi. Skąd tyle ludzi jest w niebie?
-To są ci ludzie, którzy umarli. To są ci sami ludzie, którzy umarli na ziemi, a są w niebie.
-Ale skąd mają ciała?
-Mają ciała uwielbione. I są tacy śliczni jak Pan Jezus Zmartwychwstały.
Stary diabeł wciąż się rozglądał. I niespodziewanie w oddali zobaczył jakieś stwory gigantycznej wielkości. Wykrzyknął zdumiony:
-To dinozaury! Dinozaury! Skąd tu dinozaury?! Anielątko powiedziało:
-Powiedziałem ci. Gdy Pan Bóg coś stworzył, gdy coś czy kogoś obdarzył życiem, to tego daru nie odbiera. To są te same dinozaury, które żyły przed milionami lat na ziemi, ale wyginęły.
-I są w niebie w dalszym ciągu prawdziwe?
-Tak! Prawdziwe dinozaury, prawdziwe mamuty prawdziwe zwierzęta, te, które wymarły już na ziemi. Tylko tu są przemienione albo, jak wolisz, uwielbione.

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2002 (data przybliżona)
ISBN: 8324002537
Liczba stron: 112

Jakoś zauroczył mnie opis nieba w tej książeczce. Zobaczyć las z epoki kredy fajnie byłoby. Może zobaczę? Opis może nie do końca poprawny teologicznie - czyściec dla diabłów - ale i tak mi się podobał.


4. Autobiografia na czterech łapach,
czyli historia jednej rodziny
oraz psów, kotów, koni, jeży, żółwi, węży...i ich krewnych

"Aż trudno uwierzyć, ale w mojej rodzinie są dwie osoby uznane za święte. Święta Urszula Ledóchowska, kuzynka pradziadka Adama i ojciec Melchior Fordon, spowiednik ojca Maksymiliana Kolbego, wujek mojej babci Beaty. Ksiądz Fordon powiedział kiedyś malutkiemu jeszcze Stasiowi, że na Sądzie Ostatecznym Pan Bóg odbierze mowę ludziom a pozwoli mówić zwierzętom i to one będą świadczyć o nas.  To takie piękne i mądre. Taki był ojciec Fordon. Kiedy którejś nocy złodziej myszkował po jego mieszkaniu, ksiądz obudził się i powiedział: "Ja ci pomogę szukać synu, jak coś znajdziemy będzie twoje. Nie miał nic, bo wszystko oddawał potrzebującym. Gdy zmarł, nie mieli go w czym pochować, a nie wypadało ubrać go w pocerowaną, wypłowiałą sutannę i dziurawe buty".

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2008
ISBN: 9788308042694
Liczba stron: 352

Właśnie. Co o nas powiedzą zwierzęta? Co o mnie powie Melania, Tomi, Pysio, Maja i chomiki, które miałam?


Mahatma Ghandi powiedział, że "Wielkość narodu i jego postęp moralny można odczytać ze sposobu, w jaki traktuje on swoje zwierzęta".Zapewne nie tylko zwierzęta, ale osoby starsze, niepełnosprawne, chore.

Jeśli chcesz poznać człowieka, patrz jak traktuje podwładnych, a nie równych sobie.” (J.K.Rowling - Harry Potter i Czara Ognia).
Podwładnych, oraz zwierzęta powiedziałabym.

niedziela, 27 października 2013

Blondynka na językach

Wydawnictwo: G+J
Data wydania: 2011
Liczba stron: 240
ISBN: 978-83-62343-62-1
Książka Beaty Pawlikowskiej jest książką do słuchania i do czytania.Podzielona jest na kilka działów, np.:
- szukać i znajdować
- jak to się nazywa
- zakupy
- jedzenie
- czas
- rodzina
- w hotelu
- na dworcu
- komunikacja
- u lekarza
- pogoda
- emocje
- sport i muzyka


Do książki "Blondynka na językach" dołączona jest płyta. Czas trwania płyty wynosi
Beata Pawlikowska mówi dane zdanie po polsku, potem następuje chwila przerwy, w czasie której my mamy to samo zdanie powiedzieć po francusku. Po tej krótkiej przerwie następuje wypowiedź lektora po francusku.
W drugim poziomie (książka podzielona jest na pięć poziomów) przekładamy z francuskiego na polski.

Nie wiem, czy można się nauczyć mówić i rozumieć po francusku. Ale książka może się przydać osobom wyjeżdżającym za granicę opanować niektóre przydatne zwroty.

"Zero gramatyki, zero wykuwania słówek, zero odmian czasowników, które trzeba na pamięć wbić sobie do głowy".

Metoda Callana jest fajna. Niemniej jednak warto znać zasady gramatyki. Pomoże to zrozumieć użycie czasów - a jest ich w tym języku sporo.

Ostatnie strony książki to krótki niezbędnik gramatyczny. Zajmuje on 18 stron.

Książkę wypożyczyłam z biblioteki. Zwykłą książkę można trzymać miesiąc. Ale to nie jest zwykła książka. Z uwagi na dołączoną płytę jest to dzieło multimedialne. Książkę taką można trzymać dwa tygodnie. Nie stosowałam się więc do zasad, rad udzielonych przez Beatę Pawlikowską.

Czas trwania pyty wynosi 5,5 godzin.


środa, 16 października 2013

Akeelah i jej nauczyciel


Nie samym czytaniem człowiek żyje. Czasem coś obejrzy. Czasem musi zrobić coś w domu. Wczoraj prasowałam ścierki. Jedna z bezsensownych czynności. Chyba tylko mycie naczyń jest bardziej bezsensowne. Aby jakoś umilić sobie tę czynność postanowiłam puścić film. Jakiś znany, żeby nie wymagał skupienia uwagi na fabule. Wybór mój padł na film "Akeelah and the Bee", co zostało przetłumaczone jako "Akeelah i jej nauczyciel" (premiera: 16 marca 2006 rok).






Akeelah ma 11 lat. Chodzi do niezbyt prestiżowej szkoły. Uczęszczają do niej głównie kolorowi. Nic dziwnego, że dziewczynka jej nie lubi i opuszcza zajęcia. Aby zaliczyć rok, musi uczestniczyć w wakacyjnych zajęciach, albo...

Akeelah jest dobra z angielskiego. Z dyktand dostaje najwyższe oceny - A+
Dostaje propozycję wzięcia udziału w konkursie ortograficznym. W Polsce ten konkurs jest mało znany. Odbywają się wprawdzie dyktanda, ale chodzi mi o konkurs, którego pełna nazwa brzmi

Scripps National Spelling Bee

Są to zawody rozgrywane głównie między dziećmi, polegające na literowaniu słów w języku angielskim. Pomysł na organizację takich zawodów wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Nie wiem, jak przełożyć nazwę tego konkursu. W godle jest pszczoła, ale z pszczołą ma to chyba niewiele wspólnego.



Dziewczynka pomimo początkowych oporów ("po co mam reprezentować szkołę, w której w toaletach nie ma drzwi w kabinach" -  mówi dyrektorowi) postanawia wziąć udział w konkursie. W przygotowaniu do zawodów pomaga jej Dr. Joshua Larabee. Zarówno on, jak i Akeelah zmagają się ze stratą.  Dziewczynka w wieku 6 lat straciła ojca, jej nauczyciel stracił córkę.




Dziewczynka nie zawsze może porozumieć się z matką. Matka pracuje, ponadto ma problemy ze swoim synem. W pierwszych etapach konkursu Akeelah bierze udział bez zgody matki. Podrabia w tym celu podpis zmarłego taty.
W filmie występuje również kilkoro innych dzieci.


 Dylan, który finałowym konkursie dwa razy był drugi. Dylan ma despotycznego ojca, dla którego liczy się tylko sukces syna.  Drugie miejsce jest przez ojca odbierane jako porażka. Dylan musi wygrać, tym bardziej, że startuje ostatni raz.







Javier, z którym, mimo rywalizacji dziewczynka się zaprzyjaźniła. Javier podchodzi do konkursu bardziej na luzie.
"Rok temu byłem trzynasty, teraz piąty. Za rok będę pierwszy". Teraz twoja kolej - mówi w finale do Akeelah.






Film mówi o przyjaźni, uczciwości i lojalności. O cenie, jaką trzeba ponieść za wygraną. Zakończenie jest banalne, ale film polecam. Miłe, przyjemne kino familijne. Bez przekleństw i przemocy.

Poza tym można poznać parę mądrych słówek, np. prestidigitator, synekdocha czy psoriasis (jakby nie można było powiedzieć łuszczyca...)  ;)

Są również książki poświęcone temu tematowi. Jedną z nich jest książka "Sezon na słówka" - Myla Goldberg.  Mimo niezbyt pochlebnych recenzji na "Lubimy czytać" mam ochotę ją przeczytać.

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2006
ISBN: 8389779382
Liczba stron: 354


A może ktoś ma ochotę na wirtualny konkurs Spelling Bee? Jeśli tak, może spróbować np. tutaj



poniedziałek, 14 października 2013

Po drugiej stronie biurka...

Dziś jest Dzień Nauczyciela. W szkole spędzamy 12 lat swego życia  (nie licząc przedszkola i zerówki). Dużo jest książek o szkole. Szkoła jest przedstawiana zwykle z punktu widzenia ucznia. To uczeń jest zwykle głównym bohaterem. Szkołę obserwujemy niejako jego oczami. Książka Ireny Landau jest pod pewnymi względami książką szczególną. Owszem, akcja książki toczy się w szkole. Występują tu uczniowie. Główną bohaterką jest tutaj nauczycielka.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura
Data wydania: 2007
ISBN: 978-83-60638-98-9
Liczba stron: 112

Barbara Nowaczyk zostaje po raz pierwszy wychowawczynią. Postanawia zacząć prowadzić zeszyt, w którym będzie opisywać swoje szkolne doświadczenia.
Praca nauczyciela wcale nie jest tak łatwa i przyjemna. Nauczyciel także ma problemy.
Jak postąpić, gdy dziecko jest smutne i gołym okiem widać, że ma problem?
Jak zwrócić wagę uczniowi, któremu plecak nieładnie pachnie?
Jak zachować się wobec ucznia, który obraził jej niepełnosprawnego synka?
Co zrobić, gdy dwie najbliższe przyjaciółki pokłóciły się ze sobą?

Nauczyciel także bywa zmęczony, popełnia błędy. Basi zdarzyło się przyjść do szkoły w dwóch różnych butach. Synek marudził, potem było mało czasu i...
Uczniowie natychmiast to zauważyli i nie mogli powstrzymać się od chichotów. Basia musi wybrnąć z tej sytuacji.

Książka także opisuje problem inności. Synek Basi ma zespół Downa. Basia chce go raz zabrać ze sobą do szkoły, ale boi się reakcji uczniów. Obawy te mają swoje uzasadnienie. Zdarzyło się, że jedno dziecko w księgarni dokuczało Ignasiowi. Był to chłopiec - Władek. Potem okazało się, że Basia została wychowawczynią Władka. Sam Władek obawia się reakcji swojej wychowawczyni.

Książka jest przystosowana do realiów XXI wieku - jedna z dziewczynek umówiła się z nieznajomą osobą, którą poznała przez Internet.

Myślę, że książkę można polecić dzieciom. Pomoże im to spojrzeć na szkołę okiem nauczyciela. Zrozumieć jego problemy.
Nie żałuję lektury, choć dla mnie książka jest trochę za mało rozbudowana.

Recenzja napisana w ramach wyzwania "od A do Z". Gdyby nie Chomik, nie wiem, czy sięgnęłabym p tę książkę ;)

wtorek, 8 października 2013

Stosik biblioteczny


Są  stosiki biblioteczne i stosiki domowe. Czytanie stosików bibliotecznych idzie mi dużo lepiej, niż stosików domowych. Wypożyczam dużo książek. Biblioteczny limit wynosi 10 książek ze wszystkich filii. Ja mam ten limit podwyższony na 15. Mimo to zdarzyło mi się mieć 18 pozycji na koncie.
Wczoraj udałam się do biblioteki z założeniem, że nie wypożyczę żadnej książki. Oddam 5 książki, trzy pozostaną.
Cóż... Nie udało mi się. Oddałam 4 książki. I wypożyczyłam kilka.


1. Blondynka na językach.  Francuski - Beata Pawlikowska. Uczyłam się francuskiego, byłam we Francji. Pora przypomnieć sobie język.
2. Jeśli tylko potrafiłyby mówić - James Herriot. "Aaa! Eviku! Eviku! czy to być może?! Ty, czytelniczka dra Żabińskiego - nie znałaś Herriota? Zobaczysz, będziesz polować na każdą jego książkę. " - M. Musierowicz. Książkę chcę przeczytać w ramach wyzwania "od A do Z" - literka "J".
3. Na plebanii w Hawoth -  Anna Przedpełska-Trzeciakowska. Książka prolongowana. Muszę się za nią zabrać - trzymać kolejny miesiąc - wstyd!
4. Jest OK! - Irena Landau. Książkę chcę przeczytać w ramach wyzwania "od A do Z" - literka "J". Prawie skończyłam. Książka o szkole, dla młodzieży, ale pisana z perspektywy nauczycielki.
5 i 6. Emil ze Smalandii i Jeszcze żyje Emil ze Smalandii. Rok 2013 - rokiem Astrid. Poza tym druga pozycja także pasuje do wyzwania od "A do Z".
7. Kot w stanie czystym - Terry Pratchett.  Pratchett. Koty. Ponoć książka, którą powinien przeczytać każdy kociarz. Także kończę czytać.
8. Przygody Hucka - Mark Twain. Książka prolongowana.
9. Mały Domek w Wielkich Lasach - Laura Ingalls Wilder. Jak byłam mała - oglądałam "Domek na prerii". Autorką książki jest właśnie Laura. Książki Laury pojawiły się na stronie Facebook w grupie 52 książki.  Jestem ciekawa, czy spodobają mi się książki Laury.

W sumie być w bibliotece i nie wypożyczyć książki to jak być w Rzymie i nie widzieć papieża ;)

Przeczytane w 2012

Spisu ciąg dalszy. Część recenzji mam na "Lubimy czytać", ale nie wszystkie.  Jak widać - nie stronię od książek dla dzieci. Ale i one są różnej grubości. Choćby Harry Potter.



Styczeń

1. Dorota i Oz znowu razem - Lyman Frank Baum
2. Bóg, kasa i rock'n'roll - Szymon Hołownia
3. Wojna domowa trwa - Maria Zientarowa
4. Doktor Dolittle i jego zwierzęta - Hugh Lofting
5. Pokochaj mnie mamo - Cassie Harte
6. Bajki czeskie – Jan Drda
7. Dziewczyny wojenne - Łukasz Modelski
8. Przedziwna historia o zbójniku Ondraszku – Gustaw Morcinek
9. Wiadomość z nieba - Brooke Desserich, Keith Desserich
10. Bóg. Życie i twórczość. – Szymon Hołownia


Luty 

 
11. Podróż za jeden uśmiech – Adam Bahdaj
12. Kobieta. kapłaństwo serca - Jo Croissant
13. Wyznania księży alkoholików - Stanisław Zasada
14. Balsam dla duszy dziecka – J. Canfield, M. V. Hansen, P. Hansen, I. Dunlap
15. Nasza szkapa - Maria Konopnicka
16. Ben Hur - Lewis Wallace
17. Przygody Tomka Sawyera - Mark Twain
18. Kochany zwierzyniec - Jan Grabowski
19. Dzisiaj narysujemy śmierć - Wojciech Tochman
20. Dziewczynka w zielonym sweterku - Krystyna Chiger, Daniel Paisner
21. Zapasy z życiem - Éric-Emmanuel Schmitt 


Marzec

22. Oskar i pani Róża – Éric-Emmanuel Schmitt
23. Lew, czarownica i stara szafa – Clive Staples Lewis
24. Moje Ewangelie – Éric-Emmanuel Schmitt
25. Dziesiąty krąg – Jodi Picoult
26. USA. Świat według reportera – Piotr Kraśko
27. Afryka. Świat według reportera – Piotr Kraśko
28. Książę Kaspian – Clive Staples Lewis
29. Każdy ma swoje Kilimandżaro - Małgorzata Wach
30. Gawędziołki o profesorze Tischnerze - Jan Fudala
31. Podróże małe i duże, czyli jak zostaliśmy światowcami - Wojciech Mann, Krzysztof Materna
32. Zapiski (pod)różne - Martyna Wojciechowska
33. Olbrzym – Andrzej Maleszka
34. Wędrówki Szyszkowego Dziadka – Maria Kędziorzyna
35. Babci Brygidy szalona podróż po Krakowie. Dzień i noc czarownicy – Dorota Terakowska
36. Tektonika uczuć - Éric-Emmanuel Schmitt


Kwiecień

37. Alicja w Krainie Czarów - Lewis Carroll
38. Podróż "Wędrowca do Świtu" - Clive Staples Lewis
39. Alaska. Świat według reportera - Piotr Kraśko
40. Krótka historia prawie wszystkiego - Bill Bryson
41. Nie tylko wrona chodzi zdziwiona - ks. Jan Twardowski
42. Róże w błękitnym polu. Podania i opowieści o zamkach Dolnego Śląska - Kornelia Dobkiewiczowa 43. Mikołajek i inne chłopaki - Jean-Jacques Sempé, René Goscinny
44. Poczytaj mi, mamo. Księga pierwsza - Joanna Papuzińska, Danuta Wawiłow, Janina Porazińska, Helena Bechlerowa, Sławomir Grabowski, Marek Nejman
45. Poczytaj mi, mamo. Księga druga - Julian Tuwim, Małgorzata Musierowicz, Wanda Chotomska, Danuta Wawiłow, Sławomir Grabowski, Marek Nejman
46. Konik Garbusek - Piotr Jerszow
47. Opowiadania z morałem Dorota zawadzka poleca - praca zbiorowa
48. I w sto koni nie dogoni - Janina Porazińska
49. Wielka podróż Lulie – Jej Książęca Wysokość Księżna Hisako Takamado
50. Dziadek i Niedźwiadek - Łukasz Wierzbicki
51. Afryka Kazika – Łukasz Wierzbicki
52. Blondynka w Tybecie – Beata Pawlikowska
53. Moje drzewko pomarańczowe – José Mauro de Vasconcelos
54. Piotruś Pan - James Matthew Barrie

Maj

55.Mgiełka, porzucona kotka – Holly Webb
56. Z przygód krasnala Hałabały – Lucyna Krzemieniecka
57. Noc na Titanicu – Mary Pope Osborne
58. 12 rozmów o miłości. Rok po katastrofie – Joanna Racewicz
59. Dziwne losy Jane Eyre – Charlotte Brontë
60. Droga do domu – Bobby Pyron
61. Zamek nad Czarnym Jeziorem – Kornelia Dobkiewiczowa
62. Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana – Łukasz Wierzbicki
63. Srebrne krzesło – Clive Staples Lewis
64. Szkoła nad obłokami – Maria Kownacka
65. Brat – Emilia Kiereś
66. Kwiaty po prostu kwitną – Bruno Ferrero
67. Hania Humorek – Megan McDonald
68. Juniper Berry i tajemnicze drzewo – M. P. Kozlowsky
69. Dzieci, koty i kłopoty – Bartel Jorg
70. Lassie wróć! – Eric Knight


Czerwiec

71. Tysiąc wspaniałych słońc – Khaled Hosseini
72. Śpiewająca Lipka. Bajki Słowian zachodnich – praca zbiorowa
73. Linia życia – Jodi Picoult
74. Tajemniczy opiekun – Jean Webster
75. Naprawdę krótka historia prawie wszystkiego – Bill Bryson
76. Wszystko jest takie kruche – Ewa Błaszczyk
77. Nowe przygody Bolka i Lolka – M.Rusinek, A.Onichimowska, J. Olech, E. Karwan-Jastrzębska, W. Widłak, W. Bonowicz, M. Wojtyszko, G. Gortat
78. Marek - chłopiec, który miał marzenia – Marek Kamiński
79. Srebrny dzwoneczek – Emilia Kiereś
80. Powiastki Beatrix Potter – Beatrix Potter
81. Gdzie jest Rudek? – Holly Webb
82. Ameryka Łacińska. Świat według reportera – Piotr Kraśko
83. Odyseja kota imieniem Homer – Gwen Cooper
84. Najwyższa góra świata – Anna Onichimowska


Lipiec

85. Mój przyjaciel Henry – Nuala Garder
86. Blondynka w Tanzanii – Beata Pawlikowska
87. 3096 dni – Natascha Kampusch
88. Cztery kotki – Małgorzata Strzałkowska
89. Wygrać życie – Kamil Durczok
90. Rysice – Antonina Żabińska
91. Borsunio – Antonina Żabińska
92. Książka o Hani – Wanda Ottenbreit
93. Kariera Nikodema Dyzmy – Tadeusz Dołęga-Mostowicz
94. Siostrzeniec czarodzieja – Clive Staples Lewis
95. Ostatnia bitwa – Clive Staples Lewis
96. Rozpalmy słońce – José Mauro de Vasconcelos
97. Na rozstajach – José Mauro de Vasconcelos
98. Dżolly i s-ka – Antonina Żabińska
99. Czarnoksiężnik z Krainy Oz – Lyman Frank Baum
100. Blondynka w Amazonii – Beata Pawlikowska


Sierpień

101. Dorota u króla Gnomów – Lyman Frank Baum
102. Balsam dla duszy miłośnika psów – Jack Canfield, Marty Becker, Mark Victor Hansen
103. Chwała mojego ojca. Zamek mojej matki – Marcel Pagnol
104. Anka – Elżbieta Jodko-Kula
105. Inna? – Irena Jurgielewiczowa
106. Ludzie i zwierzęta – Antonina Żabińska
107. Czarna kobieta, biały kraj – Waris Dirie
108. Dziennik dla Jordana – Dana Canedy
109. Koń i jego chłopiec – Clive Staples Lewis
110. Pożegnanie z Afryką – Karen Blixen
111. Blondynka w Brazylii – Beata Pawlikowska
112. Tomek w krainie kangurów – Alfred Szklarski
113. Mała Księżniczka – Frances Hodgson Burnett
114. Czy zwierzęta mają duszę? – Leon Knabit OSB


Wrzesień

115. Balsam dla Duszy nastolatka – Jack Canfield, Mark Victor Hansen,Kimberly Kirberger
116. Panna z mokrą głową – Kornel Makuszyński
117. Bezgrzeszne lata – Kornel Makuszyński
118. Kobieta na krańcu świata 3 – Martyna Wojciechowska
119. Kane i Abel – Jeffrey Archer
120. Szósta klepka – Małgorzata Musierowicz
121. Kłamczucha – Małgorzata Musierowicz
122. Kwiat kalafiora – Małgorzata Musierowicz
123. Ida sierpniowa – Małgorzata Musierowicz
124. Opium w rosole – Małgorzata Musierowicz
125. Brulion Bebe B. – Małgorzata Musierowicz


Październik

126. Noelka – Małgorzata Musierowicz
127. Pulpecja – Małgorzata Musierowicz
128. Dziecko piątku – Małgorzata Musierowicz
129. Astronomia dla początkujących : obserwacje nieba krok po kroku z atlasem nieba – Hermann-Michael Hahn, Werner E. Celnik
130. Nutria i Nerwus – Małgorzata Musierowicz
131. Córka Robrojka – Małgorzata Musierowicz
132. Imieniny – Małgorzata Musierowicz
133. Tygrys i Róża – Małgorzata Musierowicz
134. Kalamburka – Małgorzata Musierowicz
135. Język Trolli – Małgorzata Musierowicz
136. Żaba – Małgorzata Musierowicz
137. Czarna polewka – Małgorzata Musierowicz
138. Sprężyna – Małgorzata Musierowicz
139. McDusia – Małgorzata Musierowicz
140. Okaleczona – Cathy Glass
141. Heidi dorasta – Tritten Charles
142. Dzieci Heidi – Tritten Charles
143. Urodziłam się dziewczynką – Marie Phillips, Irvine Welsh, Joanne Harris, Kathy Lette, Xiaolu Guo, Tim Butcher, Deborah Moggach, Subhadra Belbase

Listopad

144. Elza z afrykańskiego buszu – Joy Adamson
145. Ksiądz Rafał – Maciej Grabski
146. Duża książka o aborcji – Kazimiera Szczuka, Katarzyna Bratkowska
147. Łowy – Emilia Kiereś
148. Szwecja. Świat według reportera – Piotr Kraśko
149. Jasna strona księżyca – Grzegorz Szupiluk
150. Śmierć pięknych saren – Ota Pavel
151. W dżungli życia. Poradnik dla dziewczyn i chłopców (oraz niektórych dorosłych) – Beata Pawlikowska
152. Dżok. Legenda o psiej wierności. – Barbara Gawryluk
153. Matka Polka – Zuzanna Orlińska

Grudzień

154. O czym szumią wierzby – Kenneth Grahame
155. Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek – Mary Ann Shaffer, Annie Barrows
156. Cud w Andach – Nando Parrado, Vince Rause
157. Zwyczaje Świąteczne w Polsce. Pytania i Odpowiedzi – Małgorzata Kunecka
158. Opowieści wigilijne – Ewa Gil-Kołakowska
159. Słoneczko – Maria Buyno-Arctowa
160. Moja rodzina i inne zwierzęta – Gerald Durrel

sobota, 5 października 2013

Podróże życia


Wakacje dawno minęły. Jesień za oknem. Noce już są mroźne.  Do urlopów/ wakacji większość z nas ma daleko. Dlatego miło jest pomyśleć o podróżach.  Na rynku jest mnóstwo przewodników turystycznych. Mnóstwo książek o podróżach. Cejrowski, Wojciechowska - to tylko niektórzy autorzy.
Gdy byłam w bibliotece w ręce mi wpadła poniższa książeczka. Nie jest ona pisana  przez Martynę Wojciechowską, ale jedynie przez nią rekomendowana.

Wydawnictwo: G+J RBA Wydawnictwo
Data wydania: 2012
ISBN: 978-83-7596-386-1
Liczba stron: 250

Książka ta nie jest przewodnikiem turystycznym. Nie ma tu rad dla podróżnych. Nie ma tu informacji, jakie miejsca należy zwiedzić.
Nie ma tu zbyt wielu faktów historycznych o danym kraju. O czym więc jest ta książka? Jest to relacja 10 osób (dla mnie mało znanych) z podróży życia. Każda osoba opisuje jeden kraj. A więc kolejno, są to:

- Anna Kwiatkowska i RPA  "Najbardziej nieoczywisty kraj Afryki, Biali szukają rady u czarnych wróżek, Zulusi kopiują swoje ludowe stroje z hollywoodzkich filmów, a mięso antylop popija się przednim, lokalnym burgundem. Zostawcie stereotypy w domu i ruszajcie do Republiki Południowej Afryki". [s.17]
- Marcel Kwaśniak i Mongolia. Mongolia. (Bezmiar przestrzeni) "Dokąd jedziecie? Do Mongolii? Przecież tam nic nie ma. Tylko step!-  dopytuje się z niedowierzaniem białoruski celnik w Terespolu. No właśnie. Wspaniały, szeroki step. I pustynia, i zaskakująca Europejczyka kultura nomadów zamieszkujących ten wielki, azjatycki kraj wciśnięty w dwa mocarstwa". [s.35]
- Bogusław Nowak i Nowa Zelandia. (W krainie kiwi i hobbitów) "Dwie wyspy na peryferiach ziemi zostały hojnie obdarowane przez Stwórcę. Filmowcy odkryli wspaniałe plenery Nowej Zelandii w latach 90. ubiegłego wieku. Postało tu wiele słynnych produkcji." [s.55]
Moeraki boulders
"Kiedy Bóg kończył dzieło tworzenia świata, w ręku zostało mu trochę budulca: ośnieżone góry,zielone pagórki, kręte i rwące, a chwilami leniwe rzeki, lazurowe jeziora, wulkany i lodowce, piaszczyste i kamienne plaże, stepy i morskie klify. Wówczas na peryferiach Ziemi zobaczył dwie duże i kilka mniejszych wysp. Były one nagie i puste. I tam właśnie Stwórca umieścił resztę budulca. Wyspy, które tak szczodrze obdarował, to jak głosi legenda, Nowa Zelandia."[s.56]
"Kiedy Pan Bóg stworzył Nową Zelandię ucieszył się, że mu tak wspaniale wyszła." [s.66]


- Agnieszka Budo i Etiopia. "O wyjeździe do Afryki marzyłam od zawsze. Nie o Egipcie, Tunezji albo Maroku przepełnionych arabskimi zapachami, ale o prawdziwej, dzikiej Afryce z jej czarnymi mieszkańcami i zaskakującą przyrodą. Wybrałam Etiopię. Z grupą takich, jak ja wielbicieli niezapomnianych przygód wynajęliśmy przez internet - w dzisiejszych czasach globalne źródło komunikacji - trzy samochody terenowe, a także przewodnika, kucharza oraz kilku pomocników. [s.75]
W Tana, największym jeziorze Etiopii bierze swój początek Nil Błękitny [s.92]


Dziewczyna z plemienia Karo w wiosce Kolcho
s.81-82

- Joanna Skrzyniarz i Boliwia. Zapragnęłam poznać kraj, który uchodzi za osobliwy nawet wśród mieszkańców Ameryki Południowej. Nie dość, że opisuje się go jako najbiedniejszy i najniebezpieczniejszy, to jeszcze jego produktem flagowym jest kokaina. [s.101]

- Magda Zaraska i Kanada. "Jak głosi lokalna legenda, z braku przymiotników na opisanie własnego kraju Kanadyjczycy musieli wymyślić nowy - humongous, czyli 'wyjątkowo ogromny' (de facto jest to wytaz z amerykańskiego slangu, ale mniejsza o to). Kiedy pierwszy raz zobaczyłam prerie na obrzeżach Calgary, zrozumiałam, że w określeniu humongous nie ma żadnej przesady. [s. 121]

- Anna Siwek i Kuba. "Rewolucja kubańska uratowała Hawanę przed jej zamianą w drugie Las Vegas. Także dzięki El Comandante na wyspie wciąż żywe są tradycyjne rytmy. Rock się nie przyjął. Jego słuchanie przez wiele lat było zakazane. [s.139]


- Ola Trzaskowska i Bhutan. Oto nasz plan. Wjechać na motocyklach do Bhutanu od wschodu i bez przewodnika przemierzyć cały kraj. Wszyscy nam mówią, że to niemożliwe - do tego ostatniego z buddyjskich królestw w Himalajach mają wstęp tylko wycieczki z przewodnikiem. Ale my jesteśmy uparci. [s.161]

- Joanna Bator i Japonia. W kraju rozciągającym się na wąskich wulkanicznych wyspach - od śnieżnego Hokkaido na północy po tropikalną Okinawę - możemy się zgubić w betonowym labiryncie Tokio lub w pradawnym lesie Yakushimy, uczestniczyć w świętych obrzędach na dymiącej siarką górze Osore albo nurkować u rajskich wybrzeży Kumejima. [s. 181]

- Agnieszka Franus i Kapadocja. Świat z innej bajki, Więcej  Kapadocji nie napiszę i nic o niej nie zacytuję.

Dzięki tej książce dowiedziałam się o istnieniu Doliny Miłości w Kapadocji. Kształty wyrzeźbione przez naturę - niesamowite. Skojarzenie - jednoznaczne. Jeśli nie są jednoznaczne - przepraszam. W takim razie ja mam głupie skojarzenia ;)

Książka jest pięknie ilustrowana. Czasem zastanawiam się, na ile takie zdjęcie odzwierciedlają dzieło natury i talent fotograficzny człowieka, a na ile jakiegoś programu graficznego.

Mi książka się podobała i zachęcam do jej przeczytania.Planuję sięgnąć po pozostałe tomy.

wtorek, 1 października 2013

Od A do Z, czyli „Ile waży chmura”.


Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2010
ISBN: 9788374957984
Liczba stron: 184


Myślałam, że nie uporam się z wyzwaniem. I – dość trudna litera. Wybrałam się do biblioteki na poszukiwanie książek zaczynających się na „i”. Myślałam o książce „Imieniny” M. Musierowicz, miałam nawet naszkicowane w głowie zalążki recenzji. Niestety, książka została wypożyczona. Cóż, szukam dalej. Szukam, szukam i moją uwagę zwraca niepozorna książeczka.
Książka, która odpowiada na mądre i niezbyt mądre pytania.

Pytania zostały posegregowane w pięć działów:
Życie codzienne
Zwierzęta
Nauki doświadczalne
Przestrzeń
Kultura

Bardzo lubię książki, z których można się czegoś dowiedzieć. Napisanych w przystępny sposób.  Takich książek nigdy dość. Ta książka odpowiada na szereg różnych pytań.
Pomidor to warzywo, czy owoc? Większość z nas pewnie uważa, że to warzywo. Tymczasem z punktu widzenia botaniki pomidor niewątpliwie jest owocem. Jestem w stanie zaakceptować, że pomidor jest owocem. Do tego, że marchewka jest owocem a ślimak rybą żaden urzędnik unijny mnie nie przekona. Przy okazji dowiedziałam się, że przez pewien czas w Anglii (około roku 1560)  spożywanie pomidorów było zakazane – był on uważany za toksyczny.

W niektóre rzeczy trudno mi uwierzyć, np., że w garści może się mieścić 22 mln ziaren piasku, nawet, jeśli założę, że są to  maleńkie ziarna o wielkości 0,002 mm.
Wierzę natomiast, że chmura może ważyć nawet 800 tys ton (średni cumulonimbus o objętości 1000 km³).
Interesujące jest to, jak formował się kalendarz, czy alfabet.
Zastanawiam się jednak nad wiarygodnością niektórych informacji. Na stronie 147 można przeczytać „Astrofizycy doliczyli się  szesnastu satelitów Jowisza”. Tymczasem w Wikipedii wyczytałam, że Jowisz ma 67 naturalnych satelitów (dane z 01.10.2013). Encyklopedia Gazety Wyborczej podaje, że jest ich 63 i podkreśla, że są to dane z początku 2004 roku. Książka „Ile waży chmura” również została wydana w 2004 roku (jej francuski odpowiednik). Nie jestem astronomem. Ale w tym wypadku wolę wierzyć Wikipedii.

Na jakie inne pytania odpowiada książka? Oto przykłady: „Skąd się wzięła sławna marka Adidas”, „Odkąd mężczyźni noszą krawaty”, „czy silny wstrząs emocjonalny może spowodować, ze człowiek osiwieje w ciągu jednej nocy”, „Jak wynaleziono papierosy”, „Dlaczego na piłce golfowej są wgłębienia”, „Z jaką prędkością wyrzucane są kropelki śliny przy kichnięciu”, „jak ostrygi wytwarzają perły”, „Co to jest tęcza” i wiele innych. Jedno z ciekawszych, czy może dziwniejszych pytań brzmi "Skąd się wzięło powiedzenie to narobi hałasu w Landerneau". Nie znałam tego powiedzenia i raczej nie będę go używać.


Szkoda, że książka nie jest ilustrowana. Ilustrowane wersje są ciekawsze.  Bardziej podobały mi się książki "Tato, a dlaczego" Wojciecha Mikołuszki.

Ale przynajmniej  dowiedziałam się na postawione w tytule pytanie: „Ile waży chmura”.