Polecany post

Spis recenzji...

czyli porządek musi być! Jak już człowiek dłużej, niż rok prowadzi bloga, to może pogubić się, o jakiej książce pisał, a o jakiej nie.  Pos...

sobota, 31 stycznia 2015

Podsumowanie stycznia





Styczeń


1. Burka miłości – Reyes Monforte (332 s.)
2. Zabić drozda – Harper Lee (390 s.)
3. Zorkownia – Agnieszka Kaluga (288 s.)
4. Dlaczego żyrafa ma długa szyję – o.Leon Knabit (36 s.)
5. Kobieta, która przez rok nie wstawała z łóżka – Sue Townsend (478 s.)
6. Co czytali sobie, gdy byli mali – Jarosław Mikołajewski, Ewa Świerżewska (320 s.)
7. Niebo w kolorze indygo – Anna Jaklewicz (256 s.)
8. Niezgodna – Veronica Roth (350 s.)
9. Kot kameleon – Joanna Wachowiak (140 s.)
10. Martynka. Twoje dobranocki: 16 fascynujących opowiadań (320 s.)
11. Ciotka Sass i inne opowieści świąteczne – Pamela Lyndon Trawers (111 s.)
12. Holyfood, czyli 10 przepisów na smaczne i zdrowe życie duchowe – Szymon Hołownia (139 s.)
13. Magiczne drzewo. Cień smoka – Andrzej Maleszka (516 s.)
14. Zbuntowana – Veronica Roth (366 s.)
15. Gdzie jest Fizia – Grzegorz Korwin-Szymanowski (198 s.)
16. Prawo do życia bez kompromisu – Bogdan Chazan, Maciej Mϋller (166 s.)
Razem: 4406 stron


Było nieźle, choć w tamtym roku było o ~1000 stron lepiej. Ale nie mam
prawa narzekać.  W tym miesiącu zaczęłam przygodę z trylogią "Niezgodna". Teraz czekam, aż ktoś do biblioteki zwróci ostatni tom. 

Wszystkie książki oprócz "Zabić drozda" wypożyczyłam z biblioteki. Część książek zrecenzowałam na Lubimy czytać, część tutaj.  O niektórych książkach nie będę pisać. Ilość wystawianych opinii kształtuje się u mnie mniej więcej 50%/50%. 

Wydawnictwo: Znak
Data wydania6 października 2014
ISBN: 9788324032334
Liczba stron: 140

Przeczytałam kolejną książkę Szymona Hołowni. Dzisiaj mogę powiedzieć. Przeczytam wszystko, cokolwiek napisze. Do niektórych rad zawartych w książce stosuję się - np staram się Bogu dziękować za drobne rzeczy. Niektóre wydają mi się dziwne, np. sporządzanie olejka radości/błogosławieństw.
Polska jest krajem, gdzie większość ludzi deklaruje wiarę w Boga. Jest to też - według Szymona Hołowni - najbardziej antyklerykalny kraj świata. A autor podróżował niemało. I muszę spróbować po obudzeniu powtarzać sobie  "Jestem królem" :)
Jednym z zalecanych ćwiczeń jest "Codziennie rano i wieczorem stań przed lustrem i zadaj sobie pytanie, czy ktokolwiek widząc ciebie, zechce dziś (zechciał dziś) lepiej żyć?"

Wydawnictwo: Papilon
Data wydania: 
20 października 2013
ISBN: 
9788324523726
Liczba stron: 320

Co mogę powiedzieć o książce "Martynka"?  Wiele o tej książce słyszałam. 
Wypożyczyłam wypasiony egzemplarz - 16 historii.  Mam dylemat, jak ją ocenić. Wydanie, ilustracje - 10 gwiazdek. Książkę polecam do wspólnego czytania z dzieckiem. Ja dałam radę przeczytać w jeden dzień. Dziecku lektura może zająć więcej czasu - w książce tekstu jest sporo. Lubię literaturę dziecięcą. Niemniej jednak wyrosłam z Martynki. Dlatego książkę oceniam 7/10 (albo 5, jak ktoś sześciostopniową skalę woli). 
Wydawnictwo: BIS
Data wydania: 15 października 2014 
ISBN: 978-83-7551-403-2
Liczba stron: 140
"Kot kameleon" to kocia książka. Sama mam w domu te stworzenia. Więc jeśli książka opowiada o kocie z dużym prawdopodobieństwem po nią sięgnę. Tak samo jak po książki mówiące o sytuacji kobiet w islamie.
"Kot kameleon" opowiada o dziewczynce, która przyjeżdża na kilka do niezbyt lubianej babci. W dodatku tata przez pomyłkę zabrał jej torbę z zabawkami. Natalia sądzi, że będzie się nudzić. "Tu nie ma zabawek, telewizora, konsoli. Ani żadnych dzieci! Więc niczego nie mam". Czy rzeczywiście aby miło spędzić czas potrzebny jest telewizor lub konsola do gier?  Babcia zabiera ją na strych. Jest tam wiele tajemniczych rzeczy. Część z nich związana jest z dzieciństwem mamy Natalii. Dziewczynka przymierza znajdujące się kapelusze. Znajduje szkiełko-witrażyk od ulubionej lamy mamy. Dzięki kolorowemu szkiełku i wyobraźni świat nabiera innych barw.
A kot? Jest obecny w książce, i to niejeden.

Plany na luty: Przeczytać 5 książek ze stosika. Jadę na prolongatach, a bez końca tak się nie da. Biblioteka nagli!








piątek, 30 stycznia 2015

Książki z dzieciństwa

Dawno przestałam być dzieckiem.
Do szkoły podstawowej uczęszczałam w okresie przełomu. Gdy szłam do zerówki był jeszcze PRL. Gdy kończyłam ósmą klasę było już po pierwszych wolnych wyborach. W liceum bez problemów wyjechałam do Francji. Problemy z otrzymaniem paszportu są więc dla mnie abstrakcją. Nawet stanu wojennego nie pamiętam.
PRL kojarzy mi się z dzieciństwem. Ze sprzedażą butelek (zawsze było parę groszy dla siebie), z zabawami w piwnicy, czy na łące. I z książkami. Z serią "Poczytaj mi mamo" i paroma innymi.
Niedawno wpadła mi w ręce urocza książka. O dziwo - w dziale dziecięcym. Miałam nic nie wypożyczyć, ale - jak to zwykle bywa - wypożyczyłam.

Wydawnictwo: Egmont Polska Sp. z o.o.
Data wydania: 16 kwietnia 2014
ISBN: 9788323760832
Ilość stron: 320

Książka jest napisana w formie wywiadu. Wiele z tych osób znam.

 Plusem książki są reprinty bardzo dawnych wydań, które pamiętam z dzieciństwa, a które obecnie są często niedostępne. Wydania, które miałam, ale zaginęły, bądź je oddałam. Chętnie wszystkie skopiowałabym tutaj, ale jest coś takiego, jak prawa autorskie.Pokażę tylko wybrane."




Dzisiejsze czasy szczycą się wieloma wynalazkami. E-booki, audiobooki. Tymczasem powtórzę za Grzegorzem Turnau. Audiobook to nie jest wynalazek dzisiejszych czasów. Audiobooki są stare, starsze niż ja. Ja jako dziecię uwielbiałam słuchać bajek na płytach winylowych, Adapter jeszcze mam. Większość płyt się nie zachowała. Teraz tylko nośnik jest inny. Płyta CD, odtwarzacz MP3.

Zadziwiające jest to, że jedna książka może być wielbiona i nienawidzona. Tak jest np. z książką "Słoneczko". To moja ukochana książka. Nie tylko moja. Niektórzy z rozmówców również lubią tę książkę. Ale są i tacy, którzy jej nie znoszą. Julia Hartwing w wywiadzie mówi "Przyczyny, dla których książka trafia do nas lub nie ocierają się o tajemnicę". (s.113).


Warto wybrać się na na Antarktydę. Jeśli ktoś tam kiedyś będzie - może odszuka zakopany tam przez Marka Kamińskiego egzemplarz "Mistrza i Małgorzaty"?

Wiele razy byłam świadkiem dyskusji o tym co jest lepsze. Książka, czy tablet. Cóż, tablet ma swoje zalety. Ale za Kazikiem powtórzę: "Ktoś mówi, ze w tablecie można przewieźć 1200 książek, a w walizce, tak normalnie tylko trzy. No, ale przecież nikt nie przeczyta 1200 książek na wakacjach, ale trzy - owszem" (s. 241).

Jeszcze jedno. Nie pozbywajmy się pochopnie książek z dzieciństwa/młodości. Niektórzy z rozmówców uczynili to (np. himalaistka Anna Czerwińska) i teraz tego żałują.

Książkę polecam.

niedziela, 11 stycznia 2015

Niebo w kolorze indygo

Jednym z chińskich przysmaków są suszone żółtka jajek. Ponoć nie są smaczne. Wierzę autorce na słowo.
Cóż, nie powinnam się dziwić. W Chinach jada się niemal wszystko. Żaden skrawek mięsa się nie marnuje. Nawet świński łeb. Nie będzie spojlerem, jeśli poruszę tu problem zjadania psów. Ania podróżując po Chinach, zwiedzając tamtejsze bazary wielokrotnie natykała się na psinę. Część Chińczyków wie, że cudzoziemców to razi, więc się usprawiedliwia (to tylko jeden...).

Wydawnictwo: Bezdroża
Data wydania: 4 marca 2013
ISBN: 9788324651573
Liczba stron: 256

Ania Jaklewicz podróżuje przez znane i mniej znane regiony Chin. Uczestniczy w różnych chińskich ceremoniach - tym poświęconym bóstwom i mającym na celu zapewnić mieszkańcom powodzenie. Uczestniczyła w chińskim pogrzebie i weselu.
Chiny nie są krajem jednolitym. To olbrzymi kraj.Mieszkają tam najróżniejsze grupy etniczne.
Autorka zwiedzała różne wioski.Preferowała mniej znane miejsca, rejony nie skażone cywilizacją. Niestety, o to w Chinach jest coraz trudniej.
Z jednej strony to chwalebne znaleźć się na liście UNESCO. Z drugiej strony w tym miejscu od razu rozwija się turystyka. Więcej turystów to więcej pieniędzy, ale także i śmieci.
Podobała mi się gościnność Chińczyków. Gościnność ma też swoje minusy. Odmówić picia wódki nie wypada. Ania była nią częstowana często. A ja nie lubię alkoholu :(
Wielu Chińczyków traktuje  turystę (szczególnie białego) jako źródło/worek pieniędzy. Może to mieć wyraz w detalach - np. uporczywe namawianie Ani na wypicie kawy.

Książkę wzbogacają piękne ilustracje przedstawiające zarówno mieszkańców Chin, jak i chińską przyrodę. Polecam.

czwartek, 8 stycznia 2015

Zwierzoduchy, czyli ciekawa koncepcja

Na początku muszę zacząć od Brandona Mulla. W tamtym roku przeczytałam "Baśniobór" i dwa tomy "Awantury w salonie gier".  Są tacy autorzy, których, jak przeczytam jedną książkę - to sięgam po kolejne.
Z polskich autorów są to Beata Pawlikowska (chociaż rewelacyjnie nie pisze, ale jest swego rodzaju odskocznią i w niektórych kwestiach się z nią zgadzam), Anna Czerwińska-Rydel (polubiłam ją w tym roku., pisze dla dzieci).
Jeśli idzie autorów zagranicznych - niestety, nie jest to J.K.Rowling. Po "Harrym Potterze" poległam na "Trefnym wyborze" (niemniej planuję dać książce szansę). "Jedwabnika" i innych jej książek nie próbowałam czytać.

Brandon Mull napisał także "Pozaświatowcy" (nie czytałam) i "Zwierzoduchy" należące do serii Spirit Animals. Jest to pierwsza z siedmiu części. Ale uwaga. Tylko pierwszą z nich napisał Brandon Mull.
We wstępie czytamy "Seria Spirit Animals to projekt wydawniczy jakiego jeszcze nie było: każdą z siedmiu części pisze inny autor o międzynarodowej sławie". 
Ciekawe, prawda? To tak, jakby każdy tom "Harrego Pottera" czy "Opowieści z Narnii" napisała inna osoba.
Są to:
  1. Wild born. Polski tytuł to "Zwierzoduchy". Uważam go za niefortunny. Autorem tego tomu jest Brandon Mull


    Tłumaczenie: Michał Kubiak
    Tytuł oryginału: Wild born
    Wydawnictwo: Wilga
    Data wydania: 30 kwietnia 2014
    ISBN: 9788328006942
    Liczba stron: 254

  2. Hunted. Polski tytuł - "Polowanie". Już zarezerwowałam w bibliotece. Autorem tego tomu jest Maggie Stiefvater
  3. Blood ties. Polski tytuł - "Więzy krwi". Ma wyjść w lutym 2015 roku. Autorami są .
    I to tyle w języku polskim.
  4. Fire and ice. Moja nikła znajomość angielskiego podpowiada mi, ze to jest "Ogień i lód". Nie guglałam. Autorem jest Shannon Hale. Nie znam autora :(

  5. Against the tide (Pod prąd?) Autorem jest Tui T. Sutherland
  6. Rise and fall (Wzloty i upadki??). Autorem jest Eliot Schrefer
  7. The evertree (wydaje mi się, że chodzi o "Wieczne drzewo"). Ta część ukaże się dopiero w kwietniu 2015 roku. I nie w Polsce, tylko w USA. Autorem jest Marie Lu.

Tom pierwszy jest właściwie wstępem. Opowiada o rytuale nektaru Ninani. Jest to uroczysta ceremonia i przechodzi ją każdy jedenastolatek na Erdas. Ceremonię tę przechodzi się raz w życiu. Jest to jedyna szansa na przywołanie zwierzoducha. Nie każdemu się to udaje. Ale czwórce nastolatków Abeke, Meilin, Conorowi i Rollanowi) udało się przywołać legendarne bestie - wilka Briggana, pandę JHI, sokolicę Essix  i lamparcicę Urazę. Należą one do Czworga Poległych Bestii. Ich pojawienie wywołało szok wśród uczestników ceremonii, a życie dzieci zmieniło się.
Samych Bestii jest piętnaście. Jedną z nich jest Baran Arax. Strzeże on jednego z amuletów. Odegra on rolę w książce. Nie będę pisać więcej, żeby nie było spojlerów.

Książka kończy się przywołaniem węża Gerathona.

.

wtorek, 6 stycznia 2015

Przychodzimy, odchodzimy leciuteńko na paluszkach...


Wydawnictwo:Znak
Data wydania: 17 lutego 2014
ISBN: 9788324028825
Liczba stron: 288
Spodziewałam się czegoś innego. Matka zmagająca się z choroba i stratą dziecka. Polska Jodi Picoult, polskie "Bez mojej zgody".

Tymczasem nie jest to powieść. Jest to przedruk bloga hospicyjnej wolontariuszki. Autorka bloga została nawet nagrodzona. Owszem, autorka straciła córeczkę i ma inne dramatyczne przeżycia za sobą.

Książki "Chustka", czy "Magda, miłość i rak" są zapisem jednej historii. Odzwierciedlają jedno życie. Opisują walkę z chorobą jednej, konkretnej osoby.
W "Zorkownii" takich historii jest wiele. Bo wiele jest pacjentów w hospicjum.
Z niektórymi osobami Agnieszka zaprzyjaźniła się bardziej. Czasami do hospicjum przychodziła codziennie.
Z niektórymi śmierciami trudniej jest się pogodzić. Jak pogodzić się ze śmiercią dziecka? Jak pogodzić się ze śmiercią młodej kobiety, która niedawno urodziła córeczkę? Agnieszka namówiła ją na napisanie pożegnalnego listu do dziewczynki.

Książka została mi polecona. Jak ktoś napisze, że przeczytał "Chustkę" to prędzej czy później ktoś inny "Zorkownię" mu poleci.
Książka ta wymyka się ocenom.
Po pierwsze. Nie jest to beletrystyka, tylko przedruk bloga. Strony nie są numerowane (W "Chustce" też nie były). Nie ma tu akcji, którą należy śledzić.
Po drugie niektóre rzeczy bardzo trudno jest ocenić. Czas i serce, które włożyła Agnieszka przebywając z pacjentami hospicjum. Wielokrotnie towarzyszyła im w odejściu. To wszystko zasługuje na najwyższą ocenę.

Książkę polecam. Sama od czasu do czasu zajrzę na blog Zorkownia.

niedziela, 4 stycznia 2015

Wyzwanie na rok 2015

Ostatnio na Facebooku krąży lista z propozycją pewnego czytelniczego wyzwania na rok 2015. Nie wiem, czy wezmę w nim udział. raczej nie przeczytam wszystkich książek z listy ("Pamiętników" Paska - książki, której czytać ne skończyłam - czytać nie zamierzam).
Ale wklejam listę. Niektóre propozycje będę odhaczać machinalnie.
A jak było w tym roku?

1. Książka mająca powyżej 500 stron (Niektóre tomy sagi "Zwiadowcy", "Drugie spojrzenie" Jodi Picoult)
2. Klasyczny romans (Zdobywam zamek)
3. Książka, którą zekranizowano ("Igrzyska śmierci")
4. Książkę opublikowaną w tym (2015) roku (przeczytałam książki napisane w 2014 roku)
5. Książkę z numerem w tytule (451 stopni Fahrenheita) 
6. Książkę napisaną przez kogoś poniżej 30 roku życia (O chłopcu, który uratował świat)
7. Książkę z „nieludzkim” bohaterem (Muminki. Czytałam także książki z bohaterami mieszanymi, bądź takie, w których narratorem jest zwierzę).
8. Śmieszną, humorystyczną, żartobliwą książkę (Miś Paddington?)
9. Książkę napisaną przez kobietę
10. Kryminał lub thriller (Pies Baskerville'ów)
11. Książkę, która ma  jedno słowo w tytule
12. Książkę składającą się z krótkich opowiadań (Wszystkie boże dzieci tańczą)
13. Książkę, której akcja(?) dzieje się w innym kraju
14. Książka z gatunku literatury faktu ("Sprzedane. Ile kosztuje człowiek", albo "Profil mordercy")
15. Pierwszą książkę popularnego autora (Choćby "Igrzyska śmierci")
16. Książkę autora, którego kochasz, ale jeszcze nie przeczytałaś/eś (zaliczam nowe książki Cejrowskiego i Musierowicz. Na LC są zaliczeni do ulubionych pisarzy. Przeczytałam także jedną ze starszych książek M.Musierowicz - "Znajomi z zerówki").
17. Książkę poleconą przez znajomego
18. Książkę, która została nagrodzona Nagrodą Pulitzera ("Zabić drozda" - zaczęłam, ale wliczę w rok 2015. "Przeminęło z wiatrem" - dawno temu. Jakby ktoś szukał książek - jeden ze spisów jest tutaj).
19. Książkę, która jest oparta na faktach ("Mój pan i władca")
20. Książkę, która znajduje się na końcu Twojej „Listy książek, która musisz przeczytać” (Zaczęłam czytać "Zabić drozda", ale skończyłam w 20015 roku. Bardzo długo czekałam na książkę "Sprzedane. Ile kosztuje człowiek" Ze trzy lata figurowała na półce "chcę przeczytać")
21. Książkę, którą kocha Twoja mama (Nie wiem czy tą książkę moja mama kocha. Ale książka "Kot Bob i ja" podobała się nam obydwu. I to raczej ja mamie polecam książki)
22. Książkę, która Cię przeraża
23. Książkę, która więcej niż 100 lat (Wprawdzie wydanie, które miałam w ręku 100 lat nie ma, ale "Serce" E.Amicisa zostało napisane w 1886 roku, więc chyba może być?)
24. Książkę, którą wybrałeś/aś, sugerując się wyłącznie okładką
25. Książkę, którą powinieneś/powinnaś przeczytać w szkole, ale tego nie zrobiłeś/aś
26. Wspomnienie ("Syberyjskie przygody Chmurki, "Pod szczęśliwą kocią gwiazdą", "Mój pan i władca")
27. Książkę, którą możesz skończyć w jeden dzień (Dużo jest takich. Poszczególne tomy "Zwiadowców" połykałam w jeden dzień).
28. Książkę, która ma antonim w tytule ("Światło i cień. Migawki z życia Sophie") Światło - cień to chyba są antonimy?
29. Książka, której akcja dzieje się tam, gdzie zawsze chciałeś/aś odwiedzić
30. Książkę, która powstała w roku, którym się urodziłeś/aś (Tak. Ale nie zdradzę tytułu).
31. Książkę ze złymi recenzjami
32. Trylogię ("Igrzyska śmierci")
33. Książkę z Twojego dzieciństwa (Poczytaj mi mamo!!!)
34. Książkę z miłosnym trójkątem ("Zdobywam zamek", "Mój pan i władca")
35. Książkę osadzoną w przyszłości ("Igrzyska śmierci, 451 stopni Fahrenheita"). 
36. Książkę osadzoną w czasach liceum ("Kwiat kalafiora").
37. Książkę z kolorem w tytule ("W szarym habicie i czarnym kapturze").
38. Książkę, przez którą będziesz płakać (Most do Terabithii").
39. Książkę z magią ("Wojna cukierkowa", np.)
40. Jakąś graficzną/obrazową powieść (Tolkien i "Pan Błysk").
41. Książkę autora, którego nigdy wcześniej nie czytałeś/aś (Brandon Mull).
42. Książkę, którą posiadasz, ale nigdy nie przeczytałeś/aś  (Muminki).
43. Książka, której akcja dzieje się w Twoim mieście
44. Książkę napisaną w oryginale w innym języku
45. Książkę, której akcja toczy się podczas Świąt Bożego Narodzenia (Koszmarna książka o koszmarnym Karolku)
46. Książkę autora, który ma takie same inicjały jak Ty
47. Sztukę ("Małe zbrodnie małżeńskie" mają budowę dramatu i były wystawiane w teatrze).
48. Książkę zakazaną (451 stopni Fahrenheita było zakazane. "Zabić drozda" też. W jednej z bibliotek w USA książką zakazaną jest "Charlie i fabryka czekolady").
49. Książkę opartą lub przekształconą w jakieś telewizyjny program (W.Cejrowski, K.Cichopek, M.Wojciechowska. Programu Kasi Cichopek wprawdzie nie oglądałam, ale "Boso przez świat" zdarza mi się oglądać. Tak samo widziałam parę odcinków "Kobieta na krańcu świata").
50. Książkę, którą kiedyś zacząłeś/aś, ale nie skończyłeś/aś

Więc chyba jest nieźle? Nie wiem, czy przyłączę się do wyzwania. Ciekawi mnie książka autora, który ma takie same inicjały, jak ja. Mam także dużo książek zalegających na półce i czekających na swoją kolej. Zobaczymy. Bo za wyzwaniami niezbyt przepadam.  Nie podałam wszystkich tytułów, gdyż takich książek jest dużo. W 2014 roku przeczytałam 208 książek. Nie liczyłam, ile z nich napisały kobiety, a ile mężczyźni.  Może zrobię takie podsumowanie pod koniec 2015 roku. 

piątek, 2 stycznia 2015

To był dobry rok!

Taki, jak nigdy. Dobry, jeśli idzie o czytanie. Gorszy, jeśli idzie o pisanie i prowadzenie bloga. Przeczytałam 208 książek. 400% normy, jeśli uznamy, że wypada czytać 1 książkę tygodniowo. Nie wszystkie cele udało się zrealizować. "Cudowna podróż" nadal stoi nietknięta na półce. Nadal jestem na bakier z kryminałami.
Bardzo będzie trudno powtórzyć osiągnięcie. Nie zakładam, że się uda. Tradycyjnie. Postanawiam przeczytać przynajmniej 100 książek.

A oto lista z roku 2014:
STYCZEŃ
1.       Alicja po drugiej stronie lustra – Lewis Carroll (112 s.)
2.       Zwiadowcy. Płonący most (Księga Druga) – John Flanagan (350 s.)
3.       Zwiadowcy. Ziemia skuta lodem (Księga Trzecia) – John Flanagan (350 s.)
4.       Zwiadowcy. Bitwa o Skandię (Księga Czwarta) – John Flanagan (392 s.)
5.       Zwiadowcy. Czarnoksiężnik z Północy (Księga Piąta) – John Flanagan (383 s.)
6.       Zwiadowcy. Oblężenie Macindaw (Księga Szósta) – John Flanagan (380 s.)
7.       Krótka historia geniuszy – Bill Bryson (384 s.)
8.       Magda, miłość i rak – Alina Mrowińska (224 s.)
9.       Dzika droga – Cheryl Strayed (512 s.)
10.   Zbrodnie robali. Wesz, która pokonała armię Napoleona, i inne diaboliczne insekty – Amy Stewart (256 s.)
11.   Adrian Mole. Szczere wyznania – Sue Townsend (163 s.)
12.   Zbrodnie roślin. Chwast, który zabił matkę Abrahama Lincolna i inne botaniczne okropieństwa – Amy Stewart (240 s.)
13.   Ocean na końcu drogi – Neil Gaiman (216 s.)
14.   Lato Muminków – Tove Jansson (192 s.)
15.   Czekając na kata – Piotr Pytlakowski (144 s.)
16.   Kalendarzyk niemałżeński – Dorota Wellman, Paulina Młynarska-Mortiz (304 s.)
17.   Adrian Mole. Na manowcach (228 s. )
18.   Sexy mama. Jedz, chudnij i ciesz się sobą – Katarzyna Cichopek (224 s.)
19.   Szósta Klepka – Małgorzata Musierowicz (188 s.)
20.   Nowe psoty Emila ze Smalandii – Astrid Lindgren (122 s.) [5364]

LUTY
21.    Niezwykłe światy Arabelki – Łaszkiewicz Edyta (122 s.)
22.    Ja, kapitan – Tadeusz Wrona (220 s. )
23.    Zezia, Giler i Oczak – Agnieszka Chylińska (142 s.)
24.    Wszystkie stworzenia duże i małe – James Herriot (338 s.)
25.    Zwiadowcy. Okup za Eraka - John Flanagan (472 s.)
26.    Zwiadowcy. Królowie  Clonmelu - John Flanagan (472 s.)
27.    Koci taksówkarz – Sari Peltoniemi (164 s.)
28.    Zwiadowcy. Halt w niebezpieczeństwie - John Flanagan (512 s.)
29.    Zwiadowcy. Cesarz Nihon-Ja – John Flanagan (566 s)
30.    Zwiadowcy. Zaginione  historie – John Flanagan (510 s.)
31.    Zwiadowcy. Królewski zwiadowca.  – John Flanagan  (487 s.)
32.    Detektyw Blomkvist – Astrid Lindgren (176 s.)
33.    Kati w Paryżu  - Astrid Lindgren (176 s.) [3860 s.]

MARZEC
34.    Adrian Mole. Czas cappuccino – Sue Townsend (301 s.)
35.    List do matki. Wyznanie miłości – Waris Dirie (160 s.)
36.    Taniec szczęśliwych cieni – Alice Munro (352 s.)
37.    Serce – Edmund de Amicis (214 s.)
38.    Ostatnia przygoda detektywa Noska – Marian Orłoń (136 s.)
39.    Eli, Eli – Wojciech Trochman (152 s.)
40.    Przygody kota Filemona – Sławomir Grabowski, Marek Nejman (280 s. )
41.    Oto jest Kasia (160 s.)
42.    Rasmus, rycerz Białej Róży – Astrid Lindgren (143 s.)
43.    Rasmus i włóczęga – Astrid Lindgren  (191 s.)
44.    Igrzyska śmierci – Suzanne Collins (350 s.)
45.    W pierścieniu ognia – Suzanne Collins (358 s.)
46.    Kosogłos – Suzanne Collins – (372 s.)
47.    Rasmus, Pontus i pies Toker – Astrid Lindgren – (174 s.)
48.    O psie, który jeździł koleją – Roman Pisarski – (56 s.) [3398]

KWIECIEŃ
49.    Poniedziałkowe dzieci – Patti Smith (296 s.)
50.    W Dolinie Muminków – Tove Jansson (219 s.)
51.    Dziadek do orzechów – E.T.A Hoffman (31 s.)
52.    Książę Kaspian – C.S. Lewis (158 s.)
53.    Drugie spojrzenie – Jodi Picoult (504 s.)
54.    Wszystkie boże dzieci tańczą – Haruki Murakami (180 s.)
55.    Pięcioro dzieci i coś – Edith Nesbit  (260 s.)
56.    Sprzedane. Tragiczne losy azjatyckich kobiet – Louise Brown (304 s.)
57.    Księga dżungli – Rudyard Kipling (175 s.)
58.    Małe kobietki – Louisa May Alcot (234 s.)
59.    Małe kobietki – Louisa May Alcot (234 s.)[2595 s.]

MAJ
60.    Światło i cień. Migawki z życia Sofie - Hinsberger Gisela (205 s.)
61.    Pies Baskerville’ów – Artur Conan Doyle (213 s.)
62.    Baśniobór – Brandon Mull  (344 s.)
63.    Baśniobór. Gwiazda Wieczorna wschodzi – Brandon Mull (416 s.)
64.    Rudzielec –  Renata Opala (120 s.)
65.    Blondynka w Londynie – Beata Pawlikowska (126 s.)
66.    Pan Błysk – J. R. R. Tolkien (104 s.)
67.    Baśniobór. Plaga cieni – Brandon Mull  (464 s.)
68.    Baśniobór. Tajemnice smoczego azylu – Brandon Mull (507 s. )
69.    Uwierzcie w koniec świata – Joahim Badeni OP, Judyta Syrek (157 s.)
70.    Złota nić – Maria Buyno-Arctowa (154 s.)
71.    Baśniobór. Klucze do więzienia demonów – Brandon Mull (553 s.)
72.    Godzina pąsowej róży – Maria Kruger (159 s.)
73.    Dieta (nie)życia – Karolina Otwinowska,  Agnieszka Mazur (198 s.)
74.    Oliver Twist – Charles Dickens [63 s.]
75.    Nasze polskie Wigilie w opowiadaniach - Jan Grzegorczyk, Jacek Kowalski, Elżbieta Wojnarowska, Grzegorz Musiał, Krzysztof Czarnota, Zbigniew Masternak, Jarosław Moździoch, Natasza Socha, Małgorzata Kalicińska, Hanka Lemańska, Maciej Rybiński, Krystyna Januszewska, Malwina Chojnacka, Tomasz Olbratowski, Józef Baran, Wojciech Cejrowski, Jan Góra, Aleksander Rozenfeld, Urszula Sipińska – (389 s.)
76.    Kiki van Beethoven  - Eric-Emmanuel Schmitt (152 s.)/[4324 s.]

CZERWIEC
77.    Południowa łąka i inne opowiadania – Astrid Lindgren (136 s.)
78.    Madika z Czerwonego Wzgórza – Astrid Lindgren (192 s.)
79.    Jest taka historia. Opowieść o Januszu Korczaku - Beata Ostrowicka, Jola Richter-Magnuszewska (64 s.)
80.    Co to znaczy... 101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń – Grzegorz Kaspedke (104 s.)
81.    Alfabet – Marek Kamiński (197 s.)
82.    Bóg zapłać – Wojciech Trochman (240 s.)
83.    Nie do wiary! Fascynujące rekordy świata – Birgit Brauburger (160 s.)
84.    Książę Mgły – Carlos Ruiz Zafón (200 s.)
85.     Ostatni z żywych – Richard Picciotto (192 s.)
86.    Blondynka w Indiach – Beata  Pawlikowska – (93 s.)
87.    Blondynka na Zanzibarze – Beata Pawlikowska (94 s.)
88.    Pamiętnik grzecznego psa –  Wojciech Cesarz, Katarzyna Terechowicz,  Joanna Rusinek (200 s.)
89.    Przygody Sherlocka Holmesa – Arthur Conan Doyle (139 s.)
90.    Dzieciaki  świata – Martyna Wojciechowska (165 s.)
91.    Ślady małych stóp na piasku – Anne-Dauphine Julliand (224 s.)
92.    Zwierzaki świata – Martyna Wojciechowska (165 s.)
93.    Położna w świecie kobiet Sukuma – Monika Nowicka (192 s.)
94.    Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń! - Nick Vujicic (288 s.)/[3045 s.]

LIPIEC
95.    Dzienniczek. Miłosierdzie Boże w duszy mojej – Faustyna Kowalska (536 s.)
96.    Historia amuletu – Edith Nesbit  (313 s.)
97.    Kot Bob i ja – James Brown (288 s.)
98.    Tylko bez całowania! czyli jak sobie radzić z niektórymi emocjami – Grzegorz Kasdepke (61 s.)
99.    Nowe przygody Bolka i Lolka. Łowcy tajemnic – Rafał Kosik, Ania Ochimowska, Ewa Karwan-Jastrzębska, Wojciech Bonowicz, Maciej Wojtyszko, Grzegorz Gortat, Jerzy Illg ( 224 s.)
100. Dynastia Miziołków – Joanna Olech (215 s.)
101. Trudne słówka. Niepoważny słowniczek dynastii Miziołków – Olech Anna (159 s.)
102. Moja dziecko : jak mądrze kochać i dobrze wychować dzieci w wieku szkolnym – Dorota Zawadzka. (268 s.)
103. Polski bez błędów – Magdalena Tytula (312 s.)
104. Znajomi z zerówki – Małgorzata Musierowicz (94 s.)
105. Jak się koty urodziły – Joanna Papuzińska (80 s.)
106. Mary Poppins na ulicy Czereśniowej (78 s.)
107. Ołówek – Katarzyna Rosicka-Jaczyńska (300 s.)
108. Messi, mały chłopiec, który został wielkim piłkarzem - Yvette Żółtowska-Darska (190 s.)
109. Szatan istnieje naprawdę. Spotkałem go – o.Benignus (293s.)
110. E-migranci. Pół roku bez Internetu, telefonu i telewizji – Susan Maushart (351 s.) [3762 s.]

SIERPIEŃ
111. Ostatni bohater – Terry Pratchett (176 s.)
112.Mary Poppins wraca – Pamela Lyndon Travers (285 s.)
113.Małe zbrodnie małżeńskie – E.E. Schmitt (100 s.)
114. Baśnie  barda  Beedle’a  - J.K.Rowling (112 s.)
115. Przygody Scyzoryka – Hanna Ożogowska (116 s.)
116. Pokój NIEgościnny – Grzegorz Kasdepke (48 s.)
117. Kocha, lubi, szanuje, czyli jeszcze o uczuciach – Grzegorz Kasdepke (51 s.)
118. Ci niesamowici Egipcjanie – Terry Deary, Peter Happlewhite (128 s.)
119. Kto ze mną pobiegnie – Dawid Grosman (460 s.)
120. Mary Poppins – Pamela Lyndon Travers (189 s.)
121.Niezwykłe przyjaźnie – Jennifer S. Holland (208 s.)
122. Ariel, wnuk Alhara – Małgorzata Nawrocka (560 s.)
123. Mary Poppins otwiera drzwi - Pamela Lyndon Travers (254 s.)
124. Mary Poppins w parku - Pamela Lyndon Travers (272 s.)
125. Mary Poppins i  sąsiedzi – Pamela Lyndon Travers (80 s.)
126. Koniec świata I poziomki – Anna Ochimowska (144 s.)
127. Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi (374 s.)/[3557 s.]


WRZESIEŃ
128. Rodzina – Monika Jaruzelska (288 s.)
129. Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem – Anna Czerwińska-Rydel, Agata Dudek (93 s.)
130. Wieża z klocków – Katarzyna Kotowska (117 s.)
131. Julek i Julka 2 – Annie M.G. Schmidt, Fiep Westendorp (158 s.)
132. Groszka. Piesek, który chciał mieć dziewczynkę – Sari Peltoniemi (128 s.)
133. Hania Humorek ogłasza niepodległość –  Megan McDonald (128 s.)
134. Hania Humorek przepowiada przyszłość – Megan McDonald (152 s.)
135. Most do Terabithii – Katherine Paterson (235 s.)1257 s.
136.  Super Polska. Rekordy i ciekawostki –  Krzysztof Kobus, Anna Olej-Kobus, Marta Sapała – (175 s.)
137. Zdobywam zamek – Dodie Smith (351 s.)
138. Dziecko z chmur – Justyna Bigos, Beata Mozer (232 s.)
139. Mitologia wspomnień – Piotr Parandowski (192 s.)
140. Ostrożnie! Wszystko, co powinno wiedzieć dziecko, żeby mogło bezpiecznie bawić się w domu – Grzegorz Kasdepke (64 s.)
141. Myśl pozytywnie – Beata Pawlikowska (48 s.)
142. Myślę o Tobie – Beata Pawlikowska (48 s.)
143. Lubię Cię – Beata Pawlikowska (48 s.)
144. Kiedy jedzenie wymaga odwagi – Harriet Brown (267 s.)
145. Wakacje grzecznego psa – Wojciech Cesarz, Katarzyna Terechowicz, Joanna Rusinek (160 s.)
146. Kurs szczęścia – Beata Pawlikowska (313 s.)
147. Profil mordercy – Paul Britton (528 s.)/[3683 s.]

PAŹDZIERNIK
148.Mój pan i władca - Tehmina Durrani (429 s.)
149.451° Fahrenheita – Ray Bradbury (220 s.)
150. Bez znieczulenia. Jak powstaje człowiek –Magdalena Rigamonti, Roman Dębski, Marzena Dębska (182 s.)
151.  Mała książka o homofonii – Agnieszka Laszuk (106 s.)
152. Ewa, Tomek, Edyta… -  Martyna Jacewicz (128 s.)
153. Wyspa na prerii – Wojciech Cejrowski (304 s.)
154. Niebo zmienia wszystko. Żyjąc perspektywą wieczności - Todd Burpo, Sonia Burpo (236 s.)
155. Zosia z ulicy Kociej – Agnieszka Tyszka (224 s.)
156. Charlie i fabryka czekolady – Roald Dahl (189 s.)
157. Pod szczęśliwą kocią gwiazdą – Grażyna Strumiłło-Miłosz (120 s.)
158.Hania Humorek i wakacje z dreszczykiem – Megan McDonald (172 s.)
159. Hania Humorek i wielki pech – Megan McDonald (172 s.)
160.  Bezcenny dar – Jim Stovall (204 s.)
161. O wielkich Polakach dzieciom – Ewa Skarżyńska (208 s.)
162. Dziewczyny z Powstania – Anna Herbich (320 s.)
163. Zosia z ulicy Kociej. Na tropie. – Agnieszka Tyszka (256 s.)
164.Paddington ma rację – Michael Bond (152 s.)
165. Paddington za granicą – Michael Bond (136 s.)
166. Siostry Grimm (cz.1). Sekretne opowieści. – Michael Buckley (304 s.)
167. Bóg nigdy nie mruga. 50 lekcji na najtrudniejsze chwile w życiu – Regina Brett (320 s.)/[4382 s.]

LISTOPAD
168. Słońcem na papierze – Anna Czerwińska-Rydel (128 s.)
169. O chłopcu, który uratował świat – Weronika Malengowska (112 s.)
170. Hania Humorek idzie na studia – Megan McDonald (144 s.)
171. Doktor Hania Humorek – Megan McDonald (128 s.)
172. Tajemnica pani Ming - Éric-Emmanuel Schmitt (80 s.)
173. Paddington na wycieczce – Michael Bond (152 s.)
174. Paddington tu i teraz – Michael Bond (158 s.)
175. Król złodziei – Cornelia Funke  (272 s.)
176. Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd (320 s.)
177. Syberyjskie przygody Chmurki – Dorota Combrzyńska-Nogala (80 s.)
178. W szarym habicie i czarnym kapturze – Anna Czerwińska-Rydel, Artur Nowiczki (72 s.)
179. Jaśnie Pan Pichon. Rzecz o Fryderyku Chopinie  – Anna Czerwińska-Rydel, Józef Wilkoń  (64 s.)
180.  W podróży ze skrzypcami. Opowieść o Henryku Wieniawskim – Anna Czerwińska-Rydel (112 s.)
181. Wojna cukierkowa – Brandon Mull (384 s.)
182. Zawołajcie położną – Jennifer Worth (426 s.)
183. Tajemnica Matyldy – Anna Czerwińska-Rydel (62 s.)
184. Sekretnik Matyldy – Anna Czerwińska-Rydel (132 s.)
185. Strasznie głośno, niesamowicie blisko - Jonathan Safran Foer (457 s.)
186. Jaśki. Repeta – Jean Philippe Arrou-Vignod (200 s.)
187.Bajki – Oscar Wilde (143 s.)/[3626 s.]

GRUDZIEŃ

188. McDusia – Małgorzata Musierowicz (291 s.)
189. Kamerdyner – Wil Haygood (184 s.)
190. Babcia na jabłoni – Mira Lobe (162 s.)
191. Podróże życia. Cz.4 – praca zbiorowa (250 s.)
192. Mój brat czarodziej – Anna Czerwińska Rydel (143 s.)
193. Mary Poppins w kuchni. Od A do Z. – Pamela Lyndon Travers (160 s.)
194. Pojedynek – Andrzej Maleszka (440 s.)
195. Jego wysokość Longin – Marcin Prokop (159 s.)
196. Królewna i goblin – George MacDonald (214 s.)
197. Wnuczka do orzechów – Małgorzata Musierowicz (265 s.)
198. Gra (Magiczne drzewo) – Andrzej Maleszka (453 s.)
199. Poczytaj mi mamo. Księga piąta – Julian Tuwim, Małgorzata Musierowicz, Wanda Chotomska, Adam Bahdaj, Ewa Skarżyńska, Wiera Badalska, Barbara Lewandowska (280 s.)
200. Katarzynka – Patrick Mondiano (90 s.)
201. Labirynt Lukrecji – Agnieszka Chylińska (176 s.)
202. Koszmarny Karolek i prześwietne święta –  Francesca Simon (161 s.)
203. Kryształowe odkrycie. Opowieść o Janie Czocharskim – Anna Czerwińska – Rydel (90 s.)
204. Porwanie małej Mili – Holly Webb (127 s.)
205. Królewna i Curdie – George MacDonald (183 s.)
206.  Awantura w salonie gier – Brandon Mull (435 s.)
207. Zwierzoduchy – Brandon Mull (254 s.)
208. Byłam, byliśmy – Irena Jurgielewiczowa (267 s.)/[4784 s.]
RAZEM: 46.379 stron

Wiem, że liczby o niczym nie świadczą. Znajomy na FB (grupa 52 książki) przeczytał o ~50 książek mniej, a liczba stron jest porównywalna z moją. Czytał grubsze książki ;)
Wiem, że dużo tutaj książek dla dzieci. Ale nie przejmuję się tym. Książki dziecięce wiele wnoszą w moje życie. Bardzo podobała mi się książka "Pod szczęśliwą kocią gwiazdą". Polecam także książki Anny Czerwińskiej-Rydel. Choć nie każda książka dziecięca podoba mi się. Widzę, że z niektórych wyrosłam. W tym roku zamierzam przeczytać książkę o przygodach Pippi - nie czytałam w dzieciństwie.

Rok 2014 był między innymi rokiem zapoznania się z twórczością J. FlanaganaB. Mulla, S. Collins i P.L.Traves. Było to pozytywne spotkanie. Najmniej podobała mi się ostatnia część "Igrzysk śmierci" - nie mogę wybaczyć autorce uśmiercenia połowy bohaterów.

Najdłużej czytałam "Dzienniczek" siostry Faustyny. To nie jest książka, która można przeczytać za jednym zamachem. Poświęciłam na nią 2 miesiące. I tak dużo mniej, niż zakładałam. 

Ciężkie w odbiorze były także "Krótka historia geniuszy" B.Brysona (red.), "Byłam byliśmy" I.Jurgielewiczowej (nie wiem, czemu czytanie tej autobiografii szło mi jak po grudzie). Nie urzekła mnie książka "Nasze polskie wigilie". A tyle lat przeleżała na półce "Chcę przeczytać". Zapisałam się nawet do płatnej biblioteki (10 zł/rok), żeby ją przeczytać!To zadziwiające, że 500 stron "Zwiadowców" pochłonęłam w jeden dzień, a niektóre z książek liczących 200-300 stron męczyłam z tydzień. Jak widać książka książce nierówna. A opasłe tomisko czyta się czasem lepiej od książki niewielkiej objętościowo.

Pozytywnie oceniam udział w wyzwaniu bibliotecznym i "od A do Z".

Wszystkim życzę wielu dobrych książek w 2015. I wielu przeczytanych. Bo ilość i jakość mogą iść ze sobą w parze.