Polecany post

Spis recenzji...

czyli porządek musi być! Jak już człowiek dłużej, niż rok prowadzi bloga, to może pogubić się, o jakiej książce pisał, a o jakiej nie.  Pos...

sobota, 15 października 2016

Lustra Johanny

Wydawnictwo Muchomor
Data wydania: 26 listopada 2015
ISBN: 9788389774897
Liczba stron: 108

Książka opowiada o matce filozofa - Arthura Schopenhauera.
Johanna nie miała łatwo, miała być synem. Cóż, ojciec chyba nie doczekał upragnionego syna, po Johannie urodziły mu się jeszcze dwie córki.
Ale nie o tym ta książka. Jest to książka o kobiecie, która żyła w niełatwych dla kobiet czasach. Kobieta miała wyjść za mąż i się przygotowywać do tego. Cała nauka też ją do tego przygotowywała.
Jeżeli kobieta chciała coś więcej - musiała walczyć i liczyć na wsparcie rodziny. Na przykład, że łaskawie zezwolą, żeby uczyła się języków obcych - francuskiego, angielskiego...
Johanna miała to szczęście. Była też pisarką, ale jej twórczości nie znam.

Bardzo ciekawe są aspekty medyczne książki - gdy w mieście wybuchła epidemia czarnej ospy matka Johanny postanowiła uodpornić swoje córki i je zaszczepić.
Dieta, a potem szczepienie zakażoną ropą - ciekawą technikę stosowali lekarze ;)

Mam mieszane uczucia odnośnie oprawy graficznej książki. Bardzo podobał mi się motyw lustrzany, odbicia lustrzane tytułów. Jeśli idzie o wersję komiksowo-obrazkową to raczej nie jestem zwolenniczką takiej formy książki. Być może do kogoś to trafi. 
Mimo nieodpowiadającej mi szacie graficznej książkę oceniam na plusm

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza