Polecany post

Spis recenzji...

czyli porządek musi być! Jak już człowiek dłużej, niż rok prowadzi bloga, to może pogubić się, o jakiej książce pisał, a o jakiej nie.  Pos...

środa, 13 maja 2015

O Powstaniu Warszawskim dla dzieci

Niedawno odkryłam serię książek "Wojny dorosłych - historie dzieci". Jestem w trakcie pisania o tych książkach. Są niewielkie objętościowo, ale jest ich sporo.
Dziś o innej książce. Książka nie przedstawia historii dziecka, ale niejako wpisuje się w ten nurt. Dotyczy wojny i jest przeznaczona dla dzieci. Mówi o trudnej sprawie, jaką niewątpliwie był wybuch Powstania Warszawskiego.

Wydawnictwo: Muchomor
Data wydania: sierpień 2006
ISBN: 83-89774-22-4
Liczba stron: 56

Nie należy ona do cyklu "Wojny dorosłych - historie dzieci, ale opisuje dzieje młodego człowieka - Henryka Kończykowskiego "Halicz". Bohater tej książki urodził się w 1924 roku i jeszcze żyje.

Beztroskie dzieciństwo...

Młody Henryk "Halicz"
Książka, s.50 i (źródło)
Książka zawiera archiwalne zdjęcia, dokumenty i mapę powstańczej Warszawy. Muszę powiedzieć, że byłam pod wrażeniem.

Po skończeniu wojny Henryk "Halicz" trafił do więzienia. Został skazany na 15 lat, ale po śmierci Stalina wyrok skrócono. O ironio - uczestnik powstania w wiezieniu siedział z niemieckim inżynierem, inżynierem, który pracował dla Hitlera.
Po wyjściu na wolność pan Henryk długo nie mógł studiować ani podjąć żadnej pracy.
Mówi:"To były dziwne, ciężkie czasy... Ale mimo wszystko, chociaż Powstanie Warszawskie upadło, niczego nie żałuję. Przecież powstania robi się nie tylko po to, by wygrywać...". 

Książkę polecam. Bo przecież z dziećmi trzeba rozmawiać o historii. Książka polecana jest dla dzieci od 10-13 roku życia.
Uważam, że z rodzicami może sięgnąć po nią i młodsze dziecko. A i dorosły może sięgnąć po tę książkę z przyjemnością.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza