Polecany post

Spis recenzji...

czyli porządek musi być! Jak już człowiek dłużej, niż rok prowadzi bloga, to może pogubić się, o jakiej książce pisał, a o jakiej nie.  Pos...

niedziela, 17 maja 2015

Wierna

"Kiedy modyfikacje genetyczne zaczęły działać, okazało się, że konsekwencje wprowadzonych zmian są opłakane. Bo geny nie uległy korekcji, tylko uszkodzeniu. i jeśli odbiera się komuś strach, niski iloraz inteligencji czy nieuczciwość... to odbiera się jednocześnie współczucie. Jeśli odbiera się agresję to odbiera się motywację i asertywność [...]. 
Zyskując jakąś zaletę każda frakcja coś traci: Nieustraszoność jest odważna, ale okrutna; Erudycja inteligentna, ale próżna; Serdeczność nastawiona pokojowo, ale bierna; Prawość szczera, ale nietaktowna; Altruizm bezinteresowny, ale konserwatywny" 

"Człowiek nigdy nie był doskonały, ale na skutek zmian genetycznych stał się jeszcze gorszy". s. 94.
Tłumaczenie: Marta Czub
Tytuł oryginału: Allegiant
Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 
29 kwietnia 2014
ISBN: 
9788324150694
Liczba stron: 380


Uprzedzam, będą spojlery.

W zasadzie nie wiem, co napisać, jak skomentować książkę. Nie takiego zakończenia się spodziewałam. Spodziewałam się czegoś na kształt "Igrzysk śmierci"  - "I żyli długo i szczęśliwie".
A tu główna bohaterka ginie...
W końcu wyjaśniło się, co jest za tym murem. Agencja Bezpieczeństwa Genetycznego. Są CG - Czyści Genetycznie i UG - Uszkodzeni Genetycznie. Genetycznie zdrowi są Niezgodni. Ale nie wszyscy bohaterowie okazują się rzeczywiście Niezgodnymi.
W siedzibie Agencji bohaterowie dowiedzieli się, że na Chicago świat się nie kończy, a świat jest olbrzymi. Pojawiła się nawet mapa! Bohaterzy dowiadują się, że Chicago nie jest jedynym miastem, a poza Stanami jest coś jeszcze. Bohaterzy nie wiedzieli nawet czym są Stany Zjednoczone!. A jednym ze sposobów podróży są samoloty.
Wiele tajemnic zostaje rozwikłanych, np. skąd pochodzi mama Tris.
Autorka napisała jeszcze jedną książkę - "Cztery". Tom 0,5, czwarta część trylogii (ja tak na to mówię), prequel, przedwstęp...
Książki jeszcze nie czytałam. Wiem tyle, że, że są to wspomnienia Tobiasa.
Po zakończeniu "Wiernej", po rozwikłaniu większości tajemnic pomyślałam, że znacznie lepszym prequelem byłoby opisanie samej wojny przeciw czystości. Tego, jak świat wyglądał przedtem, co do tego doprowadziło.

Wiele osób porównuje tę książkę do "Igrzysk śmierci". Ja tego nie uczynię. Bo według mnie te książki są inne. Mają parę podobieństw - są to dystopie, przedstawiają sztucznie podzielony świat, bohaterów, którzy się temu sprzeciwiają.  Widzę jednak więcej różnic.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza