Polecany post

Spis recenzji...

czyli porządek musi być! Jak już człowiek dłużej, niż rok prowadzi bloga, to może pogubić się, o jakiej książce pisał, a o jakiej nie.  Pos...

niedziela, 13 kwietnia 2014

Spotkanie niezupełnie literackie...


Są książki, które się czyta, są i takie, które się raczej ogląda. Albo takie, w których niebagatelną rolę odgrywa fotografia i fotograf. Do takich książek należą albumy. Otóż byłam dzisiaj na spotkaniu z fotografem. Z osobą, która robiła zdjęcia jednej z najbardziej znanych osób na ziemi. Tą osobą fotografowaną był papież Jan Paweł II. Tym fotografem jest Arturo Mari.  Arturo Mari odwiedził moje miasto. Najpierw napiszę coś o nim. Wykorzystam w tym celu Wikipedię.

Arturo Mari urodził się w 1940 roku. Swoją pracę papieskiego fotografa rozpoczął 9 marca 1956 za pontyfikatu Piusa XII. Potem, stale jako fotograf L'Osservatore Romano, towarzyszył kolejnym papieżom: Janowi XXIII, Pawłowi VI, Janowi Pawłowi I, Janowi Pawłowi II, aż po pontyfikat Benedykta XVI. Podczas swojej wieloletniej fotograficznej pracy przy boku papieża nigdy nie wziął ani jednego dnia urlopu. Jana Pawła II fotografował aż do śmierci. Ostatnie jego zdjęcie wykonał w dniu pogrzebu. Wspomnienia Arturo Mari z życia obok Jana Pawła II spisał Jarosław Mikołajewski z Gazety Wyborczej w książce "Do zobaczenia w raju"
W czerwcu 2007 r. przeszedł na emeryturę. Miejsce Arturo Mariego zajął jego uczeń i asystent Francesco Sforza.

Mam kilka albumów papieskich. Mam także moje zdjęcie z Papieżem. Fotografię wykonał najprawdopodobniej Arturo Mari.
Wzięłam albumy, wzięłam zdjęcie z nadzieją, że uda się otrzymać autograf. I udało się, czym się tutaj pochwalę :D

Arturo Mari wykonał ponad milion zdjęć. Aż trudno sobie wyobrazić ;)

Jednym z albumów, jakie posiadam jest album zatytułowany "Pokolenie J.P.II". Książka została wydana już po śmierci Jana Pawła II. Zawiera orędzia  i przemówienia papieskie kierowane do młodych  ludzi z okazji Światowych Dni Młodzieży. Dzień taki przypada w Niedzielę Palmową. Co dwa - trzy lata młodzież spotyka się w kraju wyznaczonym przez Papieża. Spotkania takie odbywały się między innymi w Buenos Aires, Santiago de Compostella, Częstochowie, Denver, Manilli, Paryżu, Toronto, Kolonii, Sydney, Madrycie, Rio de Janeiro.
Wbrew pozorom jest tu sporo do czytania - przemówienia Jana Pawła II i Benedykta XVI kierowane do młodych ludzi. Światowe Dni Młodzieży w Kolonii prowadził już Benedykt XVI.

Pokolenie J.P.II - Adam Bujak
Wydawnictwo: Biały Kruk
Data wydania: wrzesień 2005
ISBN: 83-88918-91-5
Liczba stron: 189
Wspominam o tym albumie, bo pasuje do wyzwania "Od A do Z" ;)

Spotkanie odbyło się w kościele, pomiędzy dwiema mszami. Czasu było mało - spotkanie trwało godzinę.

Książka zyskuje na wartości, jeśli widnieje na niej autograf autora.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza