Polecany post

Spis recenzji...

czyli porządek musi być! Jak już człowiek dłużej, niż rok prowadzi bloga, to może pogubić się, o jakiej książce pisał, a o jakiej nie.  Pos...

poniedziałek, 30 czerwca 2014

Najgorsza rzecz na świecie

Zastanawialiście się, jaka najgorsza rzecz może spotkać człowieka? Co najgorszego może się nam przytrafić? Jest kilka rzeczy. Wspomnę o dwóch. Jedną z nich jest wojna.
Drugą choroba, zwłaszcza choroba dziecka. Dla matki nie ma nic gorszego, niż patrzenie na cierpienie i powolne odchodzenie swojego dziecka. Śmierć dziecka jest zawsze odwróceniem naturalnego  porządku rzeczy. Przecież to rodzice umierają pierwsi, a dorosłe dziecko ich chowa! Niestety, nie zawsze tak jest.
Tłumaczenie: Sylwia Filipowicz
Tytuł oryginału: Deux petits pas sur le sable mouillé
Wydawnictwo: Święty Wojciech
Data wydania: 15 października 2012
ISBN: 978-83-7516-474-9
Liczba stron: 224


jest matką dwojga dzieci - chłopca i dziewczynki, spodziewa się trzeciego dziecka.  Pewnego dnia zauważa, ze jej córka ThaÏs powłóczy nóżką. Idzie do lekarza i diagnoza zwala ja z nóg. Jej córka choruje na bardzo rzadką chorobę genetyczną - leukodystrofię metachromatyczną. Istnieje 25% prawdopodobieństwo, że jej trzecie dziecko również będzie chore.

Dla Thaïs nie ma już ratunku. Stopniowo traci wszystkie zmysły - wzrok, słuch...
Chorobie towarzyszy straszny ból, który trzeba uśmierzać bardzo silnymi lekami. Jeden aptekarz nie wiedząc o chorobie dziecka odmówił Anne sprzedaży leku. Dopiero, gdy dowiedział się o ciężkiej chorobie
Thaïs przeprosił matkę.
Chorobie siostry przygląda się starszy brat, Ma świadomość, że
Thaïs umrze. Chce towarzyszyć siostrze i ma pretensje, że rodzice starają się go nadmiernie chronić. Choroba sióstr odbija się także i na nim - choćby w postaci przeprowadzki w drugi koniec Francji.

Anne rodzi drugą córkę.
Niestety, okazuje się, że ona również jest chora. Dla Azylis istnieje jednak ratunek. Jak najszybciej musi przejść przeszczep szpiku/komórek macierzystych. Dzięki temu choroba może się cofnąć.

Thaïs umiera tuż przed swoimi czwartymi urodzinami. Z informacji znalezionych w Internecie wynika, że Azylis żyje, a Anne zdecydowała się na czwarte dziecko. Tym razem urodziło się zdrowe.

Czytając książkę wiele razy miałam łzy w oczach. Nie rozumiem, dlaczego dwuletnie dziecko musi tak cierpieć?
Jestem pod wrażeniem opieki paliatywnej i sposobowi opieki domowej nad chorym dzieckiem we Francji. Pomocy, jaką dostała rodzina Anne. Polsce - niestety daleko do tego!

Recenzja napisana w ramach wyzwania "od A do Z".

niedziela, 29 czerwca 2014

Tysiąc wspaniałych słońc

Lubię książki opisujące sytuację kobiet w islamie. Jedną z pierwszych książek o tej tematyce była książla "Sprzedane" Zany Mushen i Betty Mahmoody. Potem była książka "Kwiat pustyni" Waris Dirie, potem "Spalona żywcem" Souad. Przyszła kolej i na "Tysiąc wspaniałych słońc" Khaleda Hosseini.
Według mnie jest to najlepsza książka tego autora, lepsza nawet, niż "Chłopiec z latawcem". Może dlatego, że jest pierwszą książką tego autora, którą przeczytałam?

Tłumaczenie: Anna Jęczmyk
Tytuł oryginału: A thousand splendid suns
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-7359-734-1
Liczba stron: 431


Już sam tytuł książki mnie urzeka!

Książka przedstawia historię dwóch kobiet - Mariam i Lajli. Mimo, że dzieli je pokolenie - Mariam jest około 20 lat starsza - ich losy splotły się ze sobą.

Mariam jest harami, nieślubnym dzieckiem. Kocha i podziwia odwiedzającego ją raz w tygodniu ojca. Robi wszystko, by spędzić z nim jak najwięcej czasu, mimo sprzeciwu matki. Gdy ma 15 lat - wymyka się z domu. Ma nadzieję, że pójdzie z ojcem do obiecanego kina. Ta ucieczka staje się punktem zwrotnym w jej życiu. Noc spędza pod drzwiami domu swojego ojca. Gdy wraca do domu - okazuje się, że jej matka popełniła samobójstwo.
Mariam, pod wpływem rodziny ojca zostaje wydana za mężczyznę znacznie starszego od siebie. Musi się przeprowadzić do odległego o 650 km Kabulu - miasta tysiąca wspaniałych słońc. Początkowo małżeństwo dobrze się układa, jednak po kilku poronieniach jej mąż zamienia się w potwora.

Lajla urodziła się w 1978 roku. Jest dzieckiem rewolucji. Podczas jej dzieciństwa w Afganistanie stacjonują wojska radzieckie. Od swojego ojca słyszy, że jedyną dobrą rzeczą, jaką zrobili komuniści dotyczy kształcenia kobiet. Lajla ma możliwość chodzenia do szkoły. Zdobywa wiedzę o świecie. Ma przyjaciela - Tarigha. Z upływem czasu pomiędzy nimi rodzi się uczucie.
Wiele osób, w tym jej matka marzy o wycofaniu wojsk radzieckich i powrocie mudżahedinów. I tak się staje po upadku ZSRR. Kraj ogarniają zamieszki. Wielu jej znajomych ginie, inni w popłochu opuszczają Kabul. Miasto opuszcza jej przyjaciel Tarigh.
Lajla nie zdążyła. W jej dom trafił pocisk. Giną jej rodzice, ona sama cudem ocalała. Schronienie znajduje w domu Mariam i Raszida. Raszid proponuje jej małżeństwo. Lajla, przekonana, że Tarigh nie żyje zgadza się. I tak zaczyna się wspólne życie dwóch kobiet.
Mariam początkowo źle odnosi się do Lajli. Zmienia się to, gdy Lajla staje w jej obronie przed despotycznym mężem.

Dzieje tych dwóch kobiet przedstawione są na tle historii Afganistanu. Autor pokazuje, jak okrutne są rządy Talibów. Jednym z przykładów okrucieństwa jest przyjęcie rodzącej Lajli do szpitala. Do szpitala dla mężczyzn nie ma prawa wstępu. Konieczne jest cesarskie cięcie, ale lekarka nie ma środków znieczulających. Operacji dokonuje więc bez znieczulenia. Dodatkowo w drzwiach sali operacyjnej musi stać czujka - lekarka powinna dokonywać operacji w burce, a nie czyni tego.

  Bezmyślnejest też zniszczenie przez Talibów unikatowych, największych na świecie liczących 1500 lat posągów Buddy w Bamjan w Afganistanie. Nie pomogły interwencje wielu państw, w tym samego Kofiego Annana. Lajla miała okazję widzieć te posągi będąc na wycieczce ze swoim ojcem.

Odmiennie kończą się losy tych dwóch kobiet. Mariam za związek z Raszidem zapłaciła najwyższą cenę. Do Lajli los się uśmiechnął. po śmierci Raszida stworzyła udane małżeństwo z Tarighem - mężczyzną, którego kochała od dzieciństwa. Książka kończy się, gdy Lajla oczekuje trzeciego dziecka.

Na zakończenie jeden z cytatów książki:
„Tak jak igła kompasu zawsze wskazuje północ,tak oskarżycielski palec mężczyzny zawsze znajdzie kobietę. Zawsze.”

Smutne to, prawda? Smutne to, że są takie kraje, gdzie już za samo spojrzenie na mężczyznę kobietę może spotkać kara. Smutne to, że są takie kraje, gdzie uważa się, że to kobieta (niezależnie od wieku) prowokuje do gwałtu.

niedziela, 22 czerwca 2014

O kontynuacjach

Jedną z najpiękniejszych książek, jakie czytałam jest  "Przeminęło z wiatrem". Niektórzy uważają, że to jest romans. Ja się z tym nie zgadzam. Owszem - są wątki miłosne. Ale są one wplecione w historię XIX Ameryki. Ameryki, w której toczy się wojna domowa.
Książka kończy się, tak, jak się kończy. Większość osób wie jak. Nie kończy się happy endem.


Po przeczytaniu "Przeminęło z wiatrem" byłam ciekawa kontynuacji. Bo od pewnego czasu było jasne, że powstaną dalsze losy Scarlett. Toczyły się boje o prawa autorskie. Wiadomo było, że ten, kto uzyska prawa do napisania dalszego ciągu "Przeminęło z wiatrem" dostanie w prezencie przysłowiową żyłę złota. Było to dla mnie oczywiste, że zapoznam się z dalszymi losami Scarlett. Książka ukazała się w 1991 roku. Posiadam wydanie dwutomowe.

Tłumaczenie: Joanna Dąbrowska
Tytuł oryginału: Scarlett: Gone with the Wind
Wydawnictwo: EM
data wydania: 1995
ISBN: 8386396253


"Bardzo udana kontynuacja bestsellera 'Przeminęło z wiatrem'"... - głosi jedna z recenzji.

Chyba raczej nieudana. Czuć inne pióro, Scarlett nie jest już tą samą osobą.

Po śmierci Melanii Scarlett jeszcze raz spotyka się z Rhettem. Następnie wyjeżdża do Irlandii - odwiedzić kraj i rodzinę swojego ojca. Nadal kocha Rhetta, chce go odzyskać.
Jestem w stanie wiele wybaczyć Scarlett. Wybaczyłam odbicie siostrze narzeczonego (w "Przeminęło z wiatrem").
Będąc w Irlandii mimo swojej miłości do Rhetta Scarlett wdaje się w romans z hrabią. Tego już zrozumieć nie jestem w stanie. Pomijam to, że romans miał fatalne skutki, skończył się pobytem Scarlett w więzieniu. Przyczyny uwięzienia nie zdradzę, nie chcę, by opinia stała się spojlerem.

Autorce też nie wybaczę opisu porodu Scarlett. Tego, że ją ubezpłodniła.

Jak widać nie da się skopiować Margaret Mitchell, a 55 lat dzielące czas powstania obu książek okazał się przepaścią nie do przebycia.
"Przeminęło z wiatrem" przeczytałam z wielką przyjemnością. Urzekła mnie ta książka.
Czytając "Scarlett" czułam, że to już nie to.
Nawet Joanne Whalley-Kilmer, grającej w kontynuacji Scarlett daleko jest do Vivien Leigh.

Timothy Dalton i Joanne Whalley-Kimler

Clark Gable i Vivien Leigh


Pokochałam Scarlett, nie polubiłam TEJ O'Hary.

Książkę "Scarlett" przybliżyłam w ramach wyzwania "od A do Z".

Jest jeszcze takie cudo jak "Rhett Butler. Przeminęło z wiatrem - kontynuacja" autorstwa 'a. Boję się sięgnąć po to cudo.

sobota, 14 czerwca 2014

Spis recenzji...

czyli porządek musi być!
Jak już człowiek dłużej, niż rok prowadzi bloga, to może pogubić się, o jakiej książce pisał, a o jakiej nie.  Postanowiłam więc zrobić alfabetyczny spis tytułów.


A
Alfie : kot wielorodzinny - Rachel Wells
Alicja po drugiej stronie lustra - Lewis Carroll
Alicja w Krainie Czarów - Lewis Carroll
Ameryka Łacińska. Świat według reportera - Piotr Kraśko
Arabska pieśń - Leila Aboulela
Argentyna - Martyna Wojciechowska
Asiunia - Janina Papuzińska
Auteczko - Bohumił Hrabal
Autobiografia na czterech łapach, czyli historia jednej rodziny oraz psów, kotów, koni, jeży, żółwi, węży...i ich krewnych - Dorota Sumińska

B

Bajki filozoficzne- Michel Piquemal
Balsam dla duszy miłośnika kotów - Jack Canfield, Marty Becker i inni
Bałtycka syrena. Historia Konstancji Czirenberg - Anna Czerwińska-Rydel
Baśniobór - Brandon Mull
Baśniobór. Gwiazda Wieczorna wschodzi - Brandon Mull
Baśniobór. Plaga cieni - Brandon Mull

Baśniobór. Tajemnice Smoczego Azylu - Brandon Mull
Baśniobór. Klucze do więzienia demonów - Brandon Mull
Bella i Sebastian - Nicolas Vanier
Bezsenność Jutki - Dorota Combrzyńska-Nogala
ble-ble - Małgorzata Musierowicz
Blondyn i blondyna - Magdalena Kulus
Blondynka na Amazonce - Beata Pawlikowska
Blondynka na językach (francuski) - Beata Pawlikowska
Blondynka nad Gangesem - Beata Pawlikowska
Bóg, kasa i rock'n'roll - Szymon Hołownia i Marcin Prokop
Bóg znalazł mnie na ulicy i co z tego wynikło - Henryk Krzosek
Braciszek i Karlsson z dachu - Astrid Lindgren
Byle dalej. W 888 dni dookoła świata - Marta Owczarek, Bartek Skowroński
Byłam, byliśmy - Irena Jurgielewiczowa

C
Cela. Odpowiedź na Zespół Downa - Anna Sobolewska
Chłopiec w pasiastej piżamie - John Boyne
Chustka - Joanna Sałyga
Co czytali sobie, gdy byli mali - (rozmawiali) Ewa Świerczewska i Jarosław Mikołajewski
Córka kota Salomona - Sheila Jeffiers
Cudaczek - Wyśmiewaczek - Julia Duszyńska
Cykor - Magdaena Kulus
Czarownice z Sallem Falls - Jodi Picoult
Czekając na kata - Piotr Pytlakowski
Cztery. Zanim Tobias poznał Tris - Veronica Roth
Czy zwierzęta mają duszę - o. Leon Knabit

D
Demony na smyczy - Anna Onichimowska

Detektyw Blomkvist - Astrid Lindgren
Domek na prerii - Laura Ingalls Wilder
Drzwi. Opowieść o świętym Wojciechu - Anna Czerwńska-Rydel
Dziecko zwane niczym - Dave Pelzer

Dziewczyny z Syberii - Anna Herbich
Dziewiętnaście minut - Jodi Picoult
Dzika droga - Cheryl Strayed
Dżolly i s-ka - Antonina Żabińska

E

F
Fajna ferajna - Monika Kowaleczko-Szumowska
Filip i jego załoga na kółkach - Janina Broniewska
Filonek Bezogonek i jamnik Janik - Gosta Knutsson
Fotel czasu - Anna Czerwińska-Rydel

Frywolitki - Małgorzata Musierowicz
Frywolitki 2  - Małgorzata Musierowicz
Frywolitki 3 - Małgorzata Musierowicz

G
Gwiazdko, gdzie jesteś - Holly Webb
Góry Żmijowe - Zygmunt Miłoszewski


H
Halicz - Roksana Jędrzejewska-Wróbel

Hamia Humorek - Megan McDonald
Hania Humorek i Smrodek. Poszukiwacze skarbów - Megan McDonald
Hania Humorek i Smrodek. Wielka straszna ciemność - Megan McDonald

Hania Humorek ratuje świat - Megan McDonald
Hania Humorek zostaje gwiazdą - Megan McDonald
Harry Potter i nasze dzieci. Przewodnik nie tylko dla rodziców - Piotr Jordan Śliwiński, Adam Regiewicz 
Harry Potter i przeklęte dziecko - 
J.K. RowlingJack ThorneJohn Tiffany
Heidi - Joanna Spyri
Hera, moja miłość - Anma Onichimowska

Historia amuletu - Edith Nesbit
Historie (Boże Narodzenie na froncie) - Bruno Ferrero
Holyfood czyli 10 przepisów na smaczne i zdrowe życie duchowe - Szymon Hołownia

I
Igrzyska śmierci - Suzanne Collins
Ile waży chmura - Daniel Lacotte
Inne historie (Choinka, która powróciła do lasu) - Bruno Ferrero

J
Ja, kapitan - Tadeusz Wrona
Jak się koty urodziły - Joanna Papuzińśka
Jak się powiedzie Filonkowi - Gosta Knutsoon
Jak robić dobrze - Szymon Hołownia
Jego wysokość Longin - Marcin Prokop

Jest O.K.! - Irena Landau 
Jeśli tylko potrafiłyby mówić - James Herriot

K
Kane i Abel - Jeffrey Archer
Kamienica - Roksana Jędrzejewska-Wróbel

Każdy ma swoje Kilimandżaro - Małgorzata Wach
Kleo i ja. Jak szalona kotka ocaliła rodzinę - Helen Brown
Koci taksówkarz - Sari Peltoniemi
Kot kameleon - Joanna Wachowiak
Kosogłos - Suzanne Collins
Koty i córki robią tylko to, co chcą - Helen Brown
Krótka historia geniuszy - Bill Bryson
Która to Malala - Renata Piątkowska
Którędy do gwiazd - Anna Czerwińska-Rydel
Kuba i Mela. Dodaj do znajomych - Maciej Orłoś, Henryk Sawka
Kuna za kaloryferem - Adam Wajrak, Nura Selva Fernandez


L
Lato Muminków - Tove Jansson
List do matki - Waris Dirie
Listy dzieci do Karola - Franco Bucarelli
Listy starego diabła do młodego - C.S Lewis
Lot Komety - Anna Onichimowska

Lotta z ulicy Awanturników - Astrid Lindgren
Ludzie i zwierzęta - Antonina Żabińska
Lustra Johanny - Anna Czerwińska-Rydel


Ł

M
Magda, miłość i rak - Alina Mrowińska
Magiczne lekarstwo George'a - Roald Dahl
Mały domek w Wielkich Lasach - Laura Ingalls Wilder
Mały Powstaniec - Szymon Sławiński
Marley j ja. Życie, miłość i najgorszy pies świata - John Grogan
Martynka. Twoje dobranocki: 16 fascynujących opowiadań - Gilbert Delahaye 
Matylda- Roald Dahl
Miłość i wojna - John Jakes
Moc czekolady. Opowieść o Wedlach i czekoladzie - Anna Czerwińska-Rydel
Moje drzewko pomarańczowe
 José Mauro de Vasconcelos
Momo - Michael Ende

Most do Terabithii - Katherine Paterson
Mój pan i władca - Tehmina Durrani
Mój tato szczęściarz - Janina Papuzińska


N

Najwierniejsi przyjaciele : niezwykłe psie historie - Renata Piątkowska
Na plebanii w Haworth - Anna Przedpełska-Trzeciakowska
Naprzód Filonku! - Gosta Knutsson
Na szczęście mleko - Neil Gaiman
Niebo - Sebastian Keller

Niebo w kolorze indygo - Anna Jaklewicz
Nieśmiałek - Sylwia Chutnik

Niezwykłe światy Arabelki - Edyta Łaszkiewicz
No cóż, za moich czasów...Klára Fehér
Nowe psoty Emila ze Smalandii - Astrid Lindgren

O
O diabełku, który odważył się śmiać - Mieczysław MalińskiOliver Twist - Karol Dickens
Ołówek - Katarzyna Rosicka-Jaczyńśka
Opowieści niesamowite i szalone - Edgar Allan Poe
Opowieść o Błękitnym Psie - Beata Majchrzak

O psie, który jeździł koleją - Roman Pisarski
Ostatni bohater (Opowieści ze Świata Dysku) - Terry Pratchett
Ostatnie piętro - Irena Landau
Oto jest Kasia - Mira Jaworczakowa

P
Pan Błysk - J.R.R Tolkien
Pan Pierdziołka spadł ze stołka
Papierowe miasta - John Green
Piekło i niebo - John Jakes

Pięcioro dzieci i "coś" - Edith Nesbit
Pięć Królestw. Łupieżcy niebios- Brandon Mull
Pociągi pod specjalnym nadzorem. Postrzyżyny - Bohumil Hrabal
Poczytaj mi mamo (księga pierwsza)
Poczwarka - Dorota Terakowska
Podróże życia. 10 niezapomnianych wypraw w różne zakątki świata - wielu autorów, rekomenduje Martyna Wojciechowska
Pod szczęśliwą kocią gwiazdą - Grażyna Strumiłło-Miłosz
Pojedynek - Andrzej Maleszka
Pokolenie J.P.II - Arturo Mari, Adam Bujak, Jan Paweł II. Benedykt XVI
Pokój - Emma Donoghue
Położna. 3550 cudów narodzin - Jeanette Kalyta 
Poradnik Globtrotera, czyli Blondynka w podróży - Beata Pawlikowska
Północ i Południe (tom 1-2) - John Jakes
Praktyczny pan - Roksana Jędrzejewska-Wróbel
Przygody Hucka - Mark Twain
Przygody kota Filemona - Marek Nejmar, Sławomir Grabowski

R
Rodzina - Monika Jaruzelska

Ronaldo. Chłopiec, który wiedział, czego chce - Yvette Żółtowska-Darska
Rudy Dżil i jego pies. Kowal z Podlesia Większego - J.R.R.Tolkien

Rudzielec - Renata Opala

S

Salomon. Kot, ktory leczyl dusze - Sheila Jeffiers
Scarlett. Ciąg dalszy "Przeminęło z wiatrem" Margaret Mitchell - Alexandra Ripley

Serce - Edmund de Amicis
Sieroce pociągi - Chcristina Baker Kline
Smoki na zamku Ukruszon i inne opowiadania - Terry Pratchett

Sprzedane. Tragiczne losy azjatyckich kobiet - Louise Brown
Sto tysięcy kartek. Opowieść o Józefie Kraszewskim - Anna Czerwińska-Rydel
Syberyjskie przygody Chmurki - Dorota Combrzyńśka-Nogala

Szelmostwa Lisa Witalisa - Jan Brzechwa
Szkoła Czarów i inne opowieści - Michael Ende
Sznurkowa historia - Roksana Jędrzejewska-Wróbel

Szturmując niebo - Feliks Baumgartner
Święci codziennego użytku - Szymon Hołownia 

T
Tajemnica pani Ming - Eric Emmanuel Schmitt

Taniec szczęśliwych cieni - Alice Munro 
Tydzień Konstancji - Olga Masiuk
Tylko bez całowania, czyli jak sobie radzić z niektórymi emocjami - Grzegorz Kasdepke
Tym razem serio. Opowieści prawdziwe - Małgorzata Musierowicz
Tysiąc wspaniałych słońc - Khaled Hosseini

U
Urodziny prawie wszystkich - Toon  Tellegen
U złotego źródła - wielu autorów, red. Stefania Wortman


V
Vader i córeczka - Jeffrey Brown


W
Werka rozterka i nowa niania - Patricia Hermes
Werka Rozterka i dwie nianie - Patricia Hermes
Wędrujac po niebie z Janem Heweliuszem - Anna Czerwińśka-Rydel, Agata Dudek
W dżungli życia - Beata Pawlikowska

W dżungli niepewności - Beata Pawlikowska
Wielka Księga bajek greckich - Ezop i inni
Wielkie czyny szympansa Bajbuna Mądrego - Kamil Giżycki
Wielkie pytania małych ludzi - Wojciech Mikołuszko

Wielkomilud - Roal Dahl
Wierna - Veronica Roth
Wnuczka do orzechów - Małgorzata Musierowicz

Wojna na Pięknym Brzegu - Andrzej Marek Grabowski
W pierścieniu ognia - Suzanne Collins
Wszystkie boże dzieci tańczą - Haruki Murakami
Wszystkie moje mamy - Renata Piątkowska 
Wszystkie stworzenia małe i duże - James Herriot
Wszystk za Everest - Jon Krakauer

Wyjątkowy dzień. Piękna historia o niełatwym szczęściu - Anne Dauphine Juilland

ZZakonnice odchdzą po cichu - Marta Abramowicz
Zanim umrę - Jenny Downham
Zezia i wszystkie problemy świata - Agnieszka Cgylińska
Ziemiomorze - Ursula K. Le Guin
Zły Kocurek. Kąpiel - Nick Bruel
Zosia z ulicy Kociej - Agnieszka Tyszka
Zosia z ulicy Kociej na tropie - Agnieszka Tyszka
Zosia z ulicy Kociej na wakacjach - Agnieszka Tyszka
Zosia z ulicy Kociej na wiosnę - Agnieszka Tyszka
Zosia z ulicy Kociej na wycieczce - Agnieszka Tyszka
Zosia z ulicy Kociej na zimę - Agnieszka Tyszka

Zorkownia - Agnieszka Kaluga
Z powrotem, czyli fatalne skutki niewłaściwych lektur - Zbigniew BatkoZuźka D. Zołzik powraca - Barbara Park
Z tatą w przyrodę - Wojciech Mikouszko

Zwiadowcy. Królewski Zwiadowca - John Flanagan
Zwiadowcy. Zaginione historie - John Flanagan
Zwiadowcy. Cesarz Nihon-Ja - John Flanagan
Zwiadowcy. Królowie Clonmelu - John Flanagan 
Zwiadowcy. Okup za Eraka - John Flanagan
Zwiadowcy. Czarnoksiężnik z Północy - John Flanagan
Zwiadowcy. Oblężenie Macindaw - John Flanagan
Zwiadowcy. Ruiny Gorlanu - John Flanagan
Zwiadowcy. Turniej w Gorlanie - John Flanagan
Zwiadowcy. Wczesne lata - John Flanagan
Zwierzoduchy (cz.1) - Brandon Mull



Ż, Ź
Żożo i Lulu - Elizabeth Duda


1,2,3... (Liczby, etc...)
8+2 i ciężarówka - Anne Catharina Vestly


Filmy
Akeelah i jej nauczyciel (2006)
Alex - sam w domu 3 (1997)
Dobry Dinozaur - (2015)
Hobbit. Pustkowie Smauga (2012)
Minionki (2015)
Północ i Południe (1985)
Przeminęło z wiatrem (939)
Quo vadis (1951)
Shrek 4 / Shrek Forever (2010)
Ukamienowanie Sorayi M. (2008)


sobota, 7 czerwca 2014

Ludzie listy piszą...

Listy piszą nie tylko ludzie. Oto zbiór ciekawych, niebanalnych listów. Oto książka, której się bałam, a jak zaczęłam czytać to wsiąkłam. Słowo "List" jest w tytule.

Tłumaczenie: Stanisław Pietraszko
Tytuł oryginału: The Screwtape Letters
Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 2005
ISBN: 978-83-7278-148-2
Liczba stron: 180


Na Lubimy czytać książce dałam 10 gwiazdek. Jest rewelacyjna (według mnie).

W książce występują:
- Nieprzyjaciel - Jezus Chrystus
- Nasz Ojciec w Otchłani - Główny Szatan
- Krętacz - stary, doświadczony kusiciel
- Piołun - młody diabeł próbujący zwieść na manowce Pacjenta
- Pacjent - człowiek kuszony przez diabła Piołuna

Krętacz udziela różnych rad Piołunowi, zdradza techniki kuszenia.
Oczywiście Szatan przegrywa i Piołunowi nie udaje się zwieść Pacjenta. Czyż mogło być inaczej?

Chętnie przeczytałabym książkę. w której to ja jestem pacjentem. Byłoby to ciekawe i pouczające.

Lubię Lewisa, choć muszę przyznać, że nie wszystkie książki jednakowo. Dość ciężko mi się czytało "Bóg na ławie oskarżonych".
Lubię "Opowieści z Narnii", a już "Trylogia międzyplanetarna" podobała mi się mniej. Zwłaszcza ostatnia jej część - "Ta ohydna siła".
A jeszcze kilka książę Lewisa przede mną.

Jeszcze odnośnie listów. Dziś coraz rzadziej się je pisze. Dziś się pisze maile. A jeszcze nie tak całkiem dawno (może z 7-8 lat temu) zła i zdołowana siadłam i napisałam list do współlokatorki ze stancji. Byłej współlokatorki (skończyła studia). Byłam bardzo zła, bo objętość listu wynosiła  ~12 kartek. Ona mi na ten list odpisała, ale niestety - nie doszedł. Mam wielki żal do Poczty Polskiej.

A skrzynkę mailową też wtedy miałam.

niedziela, 1 czerwca 2014

Dla tych, co nie lubią czytać...

63 stronicowe wydanie "Olivera Twista".

Tłumaczenie: Andrzej Czcibor-Piotrowski
Tytuł oryginału: Oliver Twist
Wydawnictwo: Grafag
data wydania: 1995
ISBN: 8386716037
Liczba stron: 63

Byłam wczoraj w bibliotece oddać "Baśniobór". Wypożyczyłam kilka książek. Między innymi tę książkę widoczną na górze.
Zdziwiłam się objętością tej książki. Ale pomyślałam, że jest to książka dla dzieci i młodzieży, "Opowieść wigilijna" grubością też nie grzeszy...
więc może i "Oliver..." też ma być taki.
Książkę chciałam dodać do "Teraz czytam" na LC.  I zaczęłam przeglądać inne wydania. Zdziwiłam się ich objętością - <~400 stron!
Następnego dnia idę oddać książki do działu dla dorosłych, a pełne wydanie "Olivera Twista" stoi sobie grzecznie na półce. W dziale dla dorosłych.
Wiele książek zawiera opis na okładce, który ma zachęcić po sięgnięcie po nią. Tymczasem opis tutaj jest spojlerem, kolejnym streszczeniem książki.  Jestem świadoma, że całkowicie ze spojlerów zrezygnować się nie da, ale... streszczenie całej książki to chyba przesada.
Mam wątpliwości, kto jest autorem tej książki: Charles Dickens, czy Anne de Graaf.
Książka broni się wydaniem - jest pięknie ilustrowana, ma twardą oprawę.

Zastanawiam się, czy takie wydania mają sens. Rzeczywiście jest wiele dzieci, które nie chcą czytać i 400-stronicowe wydanie książki może je przerastać. Można więc najpierw przeczytać dziecku streszczenie, a potem sięgnąć pon oryginał. Ja z pewnością sięgnę. Ale nie w tym roku, byłby problem ze zdublowaną pozycją dodaną do półki (rok) 2014.
Jestem jednak trochę zniesmaczona.